Kultura i sztuka po 1989 roku

09.08.2019

W Małopolsce rozpoczyna się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Małopolsce Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Małopolsce

Promocji literatury dziecięcej, wzmacnianiu więzi międzypokoleniowych i poszerzaniu wiedzy o małej ojczyźnie ma służyć Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, który rozpoczyna się w Małopolsce. W programie wydarzenia m.in. spotkania z pisarzami, warsztaty, wycieczki.

„Wierzymy, że rodzina to jednostka, w której wytwarzają się pozytywne nawyki, miłość do literatury. Obserwujemy osłabienie relacji między dziadkami a dziećmi. Festiwal stara się te dwa światy połączyć” – powiedziała PAP dyrektor festiwalu Agnieszka Karp-Szymańska.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Dziatki i dzieci” będzie się odbywał w poszczególne dni sierpnia, w różnych miastach województwa. Organizatorzy zapraszają całe rodziny do bezpłatnego udziału.

Pierwsze wydarzenia zaplanowano na sobotę w Krakowie i Zalipiu. W Krakowie na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się spotkanie z aktorem Tomaszem Schimscheinerem, który przeczyta historie o smokach i księżniczkach. Po spotkaniu uczestnicy festiwalu przejdą do Smoczej Jamy, aby ją zwiedzić i poznać jej historię.

CZYTAJ TAKŻE

Ci, którzy przyjadą do Zalipia słynącego z malowanych chat, wezmą udział w warsztatach pod okiem artystów ludowych z Domu malarek w Zalipiu oraz warsztatach "Cuda wianki", prowadzonych przez graficzkę, autorkę książek dla dzieci Mariannę Oklejak.

W niedzielę miejscem festiwalu będzie Nowy Wiśnicz. Tu najmłodsi z rodzicami i innymi członkami rodziny poznają historię miejscowego zamku, wezmą udział w zabawach literacko-matematycznych, ale i spotkają się z ilustratorem Marcinem Bruchnalskim.

Kolejne festiwalowe wydarzenia odbędą się w Tarnowie, Krynicy-Zdroju, Olkuszu, Nowym Sączu i Starym Sączu.

W Uzdrowisku Krynica-Żegiestów w ramach festiwalu do 24 września trwać będzie wystawa "Kto Ty Jesteś? Polak mały!". Wernisaż nastąpi w niedzielę. Ekspozycja przypomina o ubiegłorocznych obchodach stulecia odzyskania niepodległości.

Festiwal, który ma także swoje edycje w innych województwach, organizuje krakowska Fundacja Czas Dzieci.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL