Kultura i sztuka 1945-1989

30.07.2018

W Moskwie odbył się pogrzeb Władimira Wojnowicza

Na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie odbył się w poniedziałek pogrzeb pisarza Władimira Wojnowicza, zmarłego w nocy z piątku na sobotę w wieku 85 lat. Przed uroczystościami pogrzebowymi Wojnowicza pożegnano w moskiewskim Centralnym Domu Literatów.

Ostatni hołd oddały pisarzowi setki czytelników i przyjaciół, którzy przyszli do Domu Literatów. W uroczystości uczestniczyli m.in. pisarka Ludmiła Ulicka, dziennikarz i satyryk Wiktor Szenderowicz, muzyk rockowy Andriej Makarewicz, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Aleksiej Nawalny, znani dziennikarze, artyści, działacze kultury.

Trumnę z ciałem pisarza ustawiono na scenie w otoczeniu czerwonych róż i wieńców. Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11 czasu lokalnego (10 czasu polskiego), a przed jej rozpoczęciem przed budynkiem ustawiła się kolejka ludzi, którzy przyszli pożegnać pisarza.

Radio Echo Moskwy podkreśliło w relacji z uroczystości, że przyszli na nią nie tylko czytelnicy wychowani na utworach Wojnowicza, ale także wielu młodych ludzi, urodzonych już po tym, gdy ukazały się najbardziej znane jego powieści: "Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina" i "Moskwa 2042".

Kondolencje po śmierci pisarza przekazał minister kultury Władimir Miedinski. Echo Moskwy zauważa, że nie było kondolencji od premiera Dmitrija Miedwiediewa i prezydenta Władimira Putina.

Wojnowicz, który zdobył uznanie w latach 60. zeszłego wieku, zaangażował się w ruch obrony praw człowieka w ZSRR. Po publikacji książek na Zachodzie został wykluczony z oficjalnego Związku Pisarzy, zmuszony do emigracji i pozbawiony obywatelstwa ZSRR. Do Rosji powrócił w latach 90. W późniejszych latach wypowiadał się na bieżące tematy polityczne, nierzadko zajmował postawę krytyczną wobec władz.

"Pozostawał rosyjskim pisarzem i obywatelem aż do samej śmierci" - napisał o nim w pożegnalnym artykule dziennik "Wiedomosti". Utwory Wojnowicza wydane zostały również w Polsce.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mmp/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL