Kultura i sztuka po 1989 roku

20.05.2018

W Poznaniu tydzień z Festiwalem Fabuły

Źródło: Festiwal Fabuły Źródło: Festiwal Fabuły

Spotkania z twórcami, prelekcje i pokazy filmowe złożą się na Festiwal Fabuły, który rozpocznie się w poniedziałek w Poznaniu. W jego trakcie zaplanowano też galę Poznańskiej Nagrody Literackiej; do soboty zaplanowano ok. 30 wydarzeń.

Na Festiwal Fabuły przyjadą do Poznania m.in. Cezary Łazarewicz, Magdalena Tulli, Wojciech Jagielski, Marcin Wicha i Paweł Sołtys. Spotkania z twórcami uzupełnią panele dyskusyjne, koncerty oraz pokazy filmów – adaptacji istotnych dzieł literackich. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs na opowiadanie o miłości. Na konkurs nadesłano prawie 700 tekstów. Laureat nagrody głównej otrzyma 2 tys. zł.

"Co dwa lata spotykamy się na Festiwalu Fabuły, by posłuchać dobrych historii, by dowiedzieć się, co, jak i dlaczego sobie opowiadamy, by przekonać się, które z opowieści nas obchodzą i uwodzą, a które nudzą czy irytują. Potrzeba słuchania i opowiadania jest jedną z naszych podstawowych konieczności – a literatura to największy magazyn opowieści" – powiedziała PAP współorganizatorka wydarzenia Joanna Przygońska z Centrum Kultury Zamek, które jest organizatorem wydarzenia.

Jak dodała, Festiwal Fabuły "jest przede wszystkim spotkaniem: pisarzy, czytelników, krytyków, tłumaczy, księgarzy – wszystkich ludzi książki". "Jest szansą na rozmowę, zachwyty i zachęty – choćby do nowego spojrzenia na kanon, wymiany zdań i wrażeń” – podkreśliła Przygońska.

Podczas Festiwalu Fabuły, 25 maja w Centrum Kultury Zamek odbędzie się gala Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nagroda przyznawana jest od 2015 roku. Ma dwie kategorie.

Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury wręczana jest Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł. Zwycięzca drugiej kategorii - twórca do 35. roku życia, który wykazał się znaczącym, innowacyjnym dorobkiem w dziedzinie literatury, humanistyki oraz popularyzacji kultury literackiej otrzymuje Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł.

Tegoroczną laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza jest autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu" Anna Bikont. Nominacje do Nagrody-Stypendium im. Barańczaka otrzymali: Szczepan Kopyt za zbiór "z a b i c", Wiktor Marzec za książkę "Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne" oraz Ilona Witkowska za tom "Lucyfer zwycięża". Stypendysta zostanie ogłoszony i nagrodzony w trakcie gali.

Organizatorami i fundatorami wyróżnienia są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL