Kultura i sztuka 1945-1989

18.03.2012 aktualizacja 19.07.2016

W Poznaniu zniszczono pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego

Nieznani sprawcy zniszczyli w centrum Poznania pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. Monument został przewrócony w nocy z soboty na niedzielę, prawdopodobnie wandale zamalowali także oczy wybitnego muzyka.

Jak poinformował w niedzielę PAP Tomasz Górny z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji, jedna osoba nie mogłaby przewrócić pomnika. "Musiały być przynajmniej dwie osoby" - powiedział.

Pomnik Komedy-Trzcińskiego odsłonięto w listopadzie 2010 r., w ramach obchodów 90-lecia Uniwersytetu Medycznego, którego artysta był absolwentem. Monument z brązu przedstawia muzyka z kamertonem przy uchu.

Wyjaśnił, że miejsce, w którym znajduje się pomnik, nie jest oświetlone. Najprawdopodobniej pobliski monitoring mógł nie zarejestrować dokładnie zdarzenia, ale jest to sprawdzane. "Policja zabezpieczyła też ślady, dzięki którym będzie próbować ustalać sprawców" - wyjaśnił Górny.

Pomnik Komedy-Trzcińskiego odsłonięto w listopadzie 2010 r., w ramach obchodów 90-lecia Uniwersytetu Medycznego, którego artysta był absolwentem. Monument z brązu przedstawia muzyka z kamertonem przy uchu. Projektantem pomnika był Adam Dawczak-Dębicki.

Komeda urodził się w Poznaniu. Sukces odniósł występując z Janem Ptaszynem-Wróblewskim i Jerzym Milianem. Założył zespół Komeda Sextet, który stał się pierwszą polską formacją jazzową, grającą nowoczesną muzykę.

W trakcie swojej kariery Komeda występował wspólnie z wieloma wybitnymi muzykami. W 1968 r. wyjechał do USA, by pracować nad muzyką do filmu "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego. W tym samym roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Na skutek komplikacji po tym wypadku zmarł 23 kwietnia 1969 r. Pochowano go w Warszawie, na Starych Powązkach.(PAP)

zak/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL