Kultura i sztuka po 1989 roku

16.05.2019

W Rzeszowie XV Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Hartbex Cartpathia Festival”

15 wykonawców z sześciu krajów weźmie udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Hartbex Carpathia Festival”, który rozpocznie się w piątek w Rzeszowie. Gwiazdami wydarzenia będą: Halina Frąckowiak, Ania „AniKa" Dąbrowska i Michał Szpak.

Jak poinformowała PAP pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu Anna Czenczek w tym roku do udziału w Carpathia Festival zaproszono 15 wykonawców, wybranych przez jury kwalifikacyjne spośród około 200 chętnych z 16 krajów.

Podkreśliła, że zakwalifikowano najlepszych wykonawców, których poziom wokalny i twórczy jest bardzo wysoki.

Uczestnicy w zmaganiach konkursowych zaprezentują wyłącznie własne utwory lub skomponowane tylko dla nich, a nie np. covery do podkładów nagranych na płytach. Zdaniem Czenczek m.in. właśnie to odróżnia Hartbex Carpthia od innych festiwali.

„Wiele utworów, które pojawiają się na festiwalu powstaje specjalnie z myślą o nim. Te kompozycje są naprawdę bardzo dobre” – zapewniła dyrektor imprezy.

Do festiwalu zakwalifikowali się młodzi artyści z Polski, Rosji, Litwy, Ukrainy, Włoch i Malty.

Celem imprezy jest przede wszystkim promowanie osobowości wokalnych, oryginalnych, autorskich utworów, oraz pomoc w podnoszeniu kwalifikacji artystycznych i warsztatowych młodych artystów, a także prezentacja i konfrontowanie różnorodnej kultury muzycznej innych krajów.

Młodzi artyści będą walczyć o Grand Prix festiwalu, na które składa się nagroda pieniężna wysokości 15 tys. zł. na dofinansowanie wydania płyty lub organizację trasy koncertowej, zaproszenie do koncertu na przyszłorocznym festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. Czenczek wyjawiła, że w tym roku dla laureata Grand Prix jest przewidziana dodatkowa nagroda wynosząca tysiąc euro. Jury festiwalowe wyłoni też zdobywców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca.

Przewidziane są również nagrody specjalne: za najlepszą kompozycję i dla największej osobowości scenicznej. W tym roku uczestnicy będą mieli okazję zdobyć nagrody ufundowane m.in. przez prezydenta Rzeszowa, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie, Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR w Warszawie – Kryształowy Kamerton oraz nagrodę finansową Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego w Warszawie.

W sobotni wieczór odbędzie się koncert Ani „AniKi” Dąbrowskiej – uczennicy Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, zwyciężczyni drugiej edycji jednego z telewizyjnych muzycznych talent show telewizyjnych. Później przewidziano przesłuchania festiwalowe zakwalifikowanych uczestników oraz obrady jury.

Na zakończenie wieczoru odbędzie się koncert „Serca gwiazd”, w którym wystąpią: gość honorowy festiwalu Halina Frąckowiak oraz artyści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.

Halina Frąckowiak podczas sobotniego koncertu wykona swoje największe przeboje, m.in. „Papierowy księżyc”, „Serca gwiazd”, „Bądź gotowy dziś do drogi”, „Tin Pan Alley”.

Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Festiwalowa pod kierownictwem Tomasza Filipczaka – pianisty, aranżera i kompozytora, kierownika muzycznego wielu produkcji telewizyjnych.

Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród oraz koncert laureatów. Na zakończenie wystąpi tegoroczna gwiazda – Michał Szpak.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Krzysztof Dzikowski – tekściarz i autor wielu polskich przebojów, jak choćby „Ciągle pada”, „Tak bardzo się starałem”, „Anna Maria”, „Dozwolone do lat osiemnastu”, „Gondolierzy znad Wisły”.

W trakcie festiwalu uczniowie Centrum Sztuki Wokalnej wykonają premierowo utwór „We wspólnym rytmie serc”, do którego Dzikowski napisał tekst, a muzykę skomponował Tomasz Filipczak.

W ramach imprezy przewidziano też strefę zabaw dla dzieci. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL