Kultura i sztuka po 1989 roku

26.10.2019

W środę w klubie Hybrydy koncert charytatywny „Dziennikarze dla dziennikarza”

koncert charytatywny „Dziennikarze dla dziennikarza” koncert charytatywny „Dziennikarze dla dziennikarza”

„Dziennikarze dla dziennikarza” – pod tym hasłem w środę w stołecznym klubie Hybrydy odbędzie się koncert charytatywny na rzecz dziennikarza PAP Mariusza Wachowicza, który walczy o zdrowie po ciężkim wypadku. Podczas imprezy wystąpią m.in. Poparzeni Kawą Trzy, Zaawansowany Zespół Niespokojnych Nóg i Kwiat Jabłoni.

Dziennikarz PAP Mariusz Wachowicz cztery lata temu miał wypadek podczas przejażdżki rowerowej. Nikt nie wie, co dokładnie się stało. Został znaleziony przy swoim rowerze, nieprzytomny.

Przez kilka tygodni był w śpiączce, przeszedł operację wszczepienia stymulatora mózgu. Dzięki intensywnej rehabilitacji Mariusz jest coraz bardziej samodzielny, znacznie poprawiła się jego sprawność intelektualna i ruchowa. Jednak koszty terapii są bardzo wysokie. Dlatego przyjaciele Mariusza, dziennikarze z różnych redakcji, organizują koncert charytatywny, z którego dochód będzie przeznaczony na jego rehabilitację.

Podczas koncertu, który w najbliższą środę o godz. 19.00 rozpocznie się w klubie Hybrydy. Wystąpią m.in. Poparzeni Kawą Trzy, Kwiat Jabłoni i Janek Pentz. Zagra także Zaawansowany Zespół Niespokojnych Nóg (ZZNN), który już wielokrotnie wspierał akcje na rzecz Mariusza.

CZYTAJ TAKŻE

"Zespół powstał spontanicznie, z okazji wigilijnej papowskiej imprezy, na której postanowiliśmy zebrać pieniądze na rehabilitację Mariusza. I tak już gramy czwarty rok. Było ponad 10 koncertów, w tym dla WOŚP. Wtedy graliśmy cudze piosenki, teraz mamy już swoje. Zapraszamy do Hybryd, będą premiery i niespodzianki!" – zachęca wokalista ZZNN i dziennikarz "Rzeczpospolitej" Wojciech Tumidalski.

Podczas koncertu odbędą się także licytacje. Do wylicytowania będzie m.in. nagradzane zdjęcie autorstwa Jacka Turczyka z czerwca 2015 r. przedstawiające moment, w którym prezydent elekt Andrzej Duda chwycił hostię niesioną podmuchem wiatru. Wylicytować będzie można także książkę kucharską "Smak na życie" z autografem Mariusza, którego jedną z licznych pasji było gotowanie. W książce zebrano najciekawsze przepisy z bloga kulinarnego, który prowadził przed wypadkiem.

Imprezę poprowadzi Renata Kim. Współorganizatorem wydarzenia jest fundacja Kulturalna Polska. Szczegółowe informacje o koncercie są dostępne na stronie: https://www.facebook.com/events/509219629660348/.

Bilety-cegiełki w cenie 45 zł można będzie kupić przed koncertem. Są one także dostępne w internecie na stronach: E-bilet, Go Out i Eventim. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rehabilitację Mariusza.

Właśnie dzięki intensywnym zajęciom ze specjalistami Mariusz jest coraz bardziej samodzielny.

CZYTAJ TAKŻE

"Wykonuje coraz bardziej skomplikowane zadania i pokonuje wyzwania stawiane mu przez terapeutów. Sam siada, zjada posiłki, aktywnie pomaga we wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych, samodzielnie porusza się na wózku inwalidzkim po mieszkaniu" – mówi siostra Mariusza Anna Chmielewska.

Mariusz stale pracuje z logopedą, aby uruchomić funkcję mowy. Przez pięć dni w tygodniu prowadzona jest aktywna rehabilitacja ruchowa.

"Terapie te muszą być utrzymane w trybie ciągłym, aby mogły przynieść wymierne efekty. We własnym zakresie prowadzimy również szeroko pojętą stymulację i bodźcowanie mające na celu przywrócenie w pełni pamięci, podtrzymanie talentów i ponowne rozbudzenie zainteresowań" – podkreśla siostra Mariusza.

Obecnie koszty związane z rehabilitacją pokrywane są z pieniędzy własnych rodziny i z wpłat darczyńców, gromadzonych na subkoncie Mariusza w Stowarzyszeniu "To Ma Sens" (nr konta 19 1090 2851 0000 0001 2977 5390; tytuł wpłaty: Mariusz Wachowicz).

Mariusz jest człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, zna biegle cztery języki. Z wykształcenia jest ogrodnikiem, zrobił nawet w tej dziedzinie doktorat. W Polskiej Agencji Prasowej pisał o ochronie zdrowia. Przed wypadkiem jego pasją było też fotografowanie miejsc i pamiątek po czasach i ludziach, których już nie ma. Varsavianista z zamiłowania, uwiecznił na zdjęciach wiele wyjątkowych miejsc w stolicy.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL