Kultura i sztuka po 1989 roku

19.01.2017

Wkrótce 10. Katowicki Karnawał Komedii

Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Krzysztof Kowalewski, Maciej Stuhr, Wiktor Zborowski – te i inne gwiazdy będzie można zobaczyć podczas 10. Katowickiego Karnawału Komedii. Od 27 stycznia do 5 lutego zostanie zaprezentowanych 12 spektakli.

"Karnawał komedii od 10 lat buduje swoją markę, swoją jakość. Komedia rządzi się swoimi prawami, to odprężenie, ale i refleksja. W komedii widzimy trochę siebie, to zmusza do myślenia, a może nawet poprawy na przyszłość" – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa.

Festiwal cieszy się od lat ogromną popularnością nie tylko wśród śląskiej publiczności. Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, który jest gospodarzem imprezy podkreślił, że coraz częściej do Katowic przyjeżdżają też goście z innych części kraju. Bilety na spektakle sprzedają się błyskawicznie.

"Nie poddawać się, walczyć" – radził dyrektor, pytany o to, co robić, jeśli biletu nie uda się kupić. "Jak widzimy, że stoi jeszcze 5 osób, to co, do domu odesłać?.. Zawsze kolanem dopychamy" – żartował.

Mimo dużej frekwencji organizatorzy nie szukają jednak większych sal do prezentacji spektakli. "Fajnie, że jest kontakt z publicznością, że jest się blisko. Gdzie indziej to już nie to samo" – przekonywał dyrektor Neinert.

Przedstawienia będą prezentowane na scenie Korezu i Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego. Swoje spektakle pokażą w tym roku teatry: 6. Piętro, Pożar w Burdelu, Polonia, Kwadrat, Och-Teatr i AB Production z Warszawy, teatry Łaźnia Nowa i Bagatela z Krakowa oraz Eskander z Opola, Wrocławski Teatr Komedia i katowicki Korez.

Co roku twarzą festiwalu jest miłośnik teatru, w przeszłości byli to m.in. górnik, pielęgniarka, motornicza tramwaju. W tym roku festiwal w karnawałowej masce promuje na plakatach i billboardach opiekun lemurów – pracownik Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. (PAP)

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL