Kultura i sztuka po 1989 roku

06.04.2016 aktualizacja 19.07.2016

Włochy: Nagrodę Andersena dostali chiński pisarz i niemiecka graficzka

Nagrodę Hansa Christiana Andersena za literaturę dla dzieci dostali chiński pisarz Cao Wenxuan i niemiecka ilustratorka Rotraut Susanne Berner - poinformowano w tym tygodniu na 52. Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.

Cao to pierwszy chiński pisarz zgłoszony do tej prestiżowej nagrody, a Berner, dobrze znana z serii książek obrazkowych ze szczegółowymi scenkami z życia codziennego, była do niej nominowana kilkakrotnie.

Cao, którego powieści tłumaczono na angielski, francuski, japoński i koreański twierdzi, że inspirację czerpie z chińskiej kultury i społeczeństwa.

Nagroda, po raz pierwszy przyznana w 1956 roku, porównywana bywa z Literacką Nagrodą Nobla; targi w Bolonii to największe na świecie targi literatury dziecięcej, na których wyróżniane są również ilustracje.

W tym roku na targach, które kończą się w czwartek, prezentuje się 24 wystawców z Polski, a wydawnictwo Wytwórnia otrzymało nominację do nagrody w kategorii Wydawnictwa Roku, a do konkursu "Silent Book Contest" zakwalifikowała się książka "Amazed" Oli Artymowskiej.

Od 2008 roku, kiedy Bologna Ragazzi Award w dziedzinie poezji dla dzieci zdobyła Wytwórnia za "Wiersze dla dzieci" Tuwima, polscy twórcy i ich wydawcy nagradzani są niemal rok w rok. (PAP)

klm/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL