Kultura i sztuka po 1989 roku

10.05.2018

Wrocław: dziesięć książek nominowano do nagrody "Dobre Strony"

Dziesięć książek adresowanych do najmłodszych odbiorców znalazło się w finale konkursu na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży "Dobre Strony". Konkurs towarzyszy Targom Książki dla Dzieci i Młodzieży "Dobre Strony", które rozpoczną się 25 maja we Wrocławiu.

Dyrektor targów Anna Morawiecka poinformowała na konferencji prasowe w czwartek, że dziesięć nominowanych pozycji jury konkursu wybrało spośród 48 książek zgłoszonych przez piętnaście wydawnictw.

"Jury wybrało po pięć książek w dwóch osobnych kategoriach – dla dzieci i dla młodzieży. Zwycięzcy konkursu otrzymają po 20 tys. zł. Wydawcy przeznaczają te nagrody na wydanie następnych pozycji i takie przypadki mamy już w tej edycji konkursu, że poprzedni zwycięzcy wydali i zgłosili kolejną pozycję. Zatem nagroda nie idzie na marne" - powiedziała Morawiecka.

W kategorii najlepsza książka dla dzieci o główną nagrodę konkurować będą: "Nasze wakacje” Blexbolex (Wydawnictwo Wytwórnia); "Autochody" autorstwa Carla Johansona (Wydawnictwo Zakamarki); "Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!" Doroty Kassajewicz i Gosi Herby (Znak); "Różowa walizka" Susie Morgenstern i Serge Blocha (Wydawnictwo Adamada); "Mały Atlas ptaków" Ewy i Pawła Pawlaków (Nasza Księgarnia).

W kategorii książka dla młodzieży nominowano: "Opowieść na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet" autorstwa Eleny Favilli i Franceski Cavallo (Wydawnictwo Debit); "O tym można rozmawiać tylko z królikami" Anny Hoeglund (Wydawnictwo Zakamarki); "Wszystko widzę jako sztukę" Ewy Solarz i Roberta Czajki (Wydawnictwo Wytwórnia); "Księga pytań" Pablo Nerudy i Isidora Ferrera (Wydawnictwo TAKO), "Zgubiona dusza" Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo (Wydawnictwo Format).

Zgłaszane przez wydawców publikacje oceniane są pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 25 maja podczas inauguracji 9. edycji Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży "Dobre Strony", które potrwają trzy dni.(PAP)

autor: Roman Skiba

edytor: Paweł Tomczyk

ros/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL