Kultura i sztuka po 1989 roku

28.09.2018

Wrocław: koncert z utworami A. Dvoraka i K. Szymanowskiego na inaugurację nowego sezonu NFM

Koncert, w programie którego znalazły się utwory Antonína Dvoraka, Karola Szymanowskiego i Johannesa Brahmsa zainauguruje w piątek nowy sezon artystyczny Narodowego Forum Muzyki. W tym roku w NFM gościć będą m.in. Berliner Philharmoniker, Royal Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu i London Symphony Orchestra.

Nowy sezon otworzy koncert pod dyrekcją Giancarlo Guerrero, dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej - w programie znajdzie się m.in. „II Koncert skrzypcowy” Karola Szymanowskiego. Partię solową wykona Nikolaj Znaider, który będzie współpracował z orkiestrą w tym sezonie jako artysta rezydent. W piątkowy wieczór publiczność wysłucha także „Karnawału” Antonina Dvoraka i „I Symfonii c-moll” Johannesa Brahmsa.

„Koncert otwierający sezon Filharmonii Wrocławskiej jest doskonałym przykładem tego, czym będzie reszta sezonu. Mamy zespół klasy światowej grający wspaniały repertuar i jednego z najważniejszych skrzypków świata. Tegoroczny repertuar jest niezwykle różnorodny, gościć będziemy przeróżnych artystów z całego świata. Wynika to z faktu, że Wrocław staje się jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych” - ocenił Giancarlo Guerrero.

W listopadzie w Narodowym Forum Muzyki wystąpi Royal Contergebouw Orchestra z Amsterdamu, w styczniu London Symphony Orchestra pod kierownictwem sir Simona Rattle’a, a w lutym w Stolicy Dolnego Śląska gościć będzie Berliner Philharmoniker pod batutą Yannicka Nezeta-Seguina.

Jarosław Thiel, wicedyrektor ds. koordynacji planów programowych poinformował, że podobnie jak w poprzednich sezonach, w piątki odbywać będą się koncerty symfoniczne. Czwartki z kolei zarezerwowane będą na koncerty kameralne. W soboty i niedziele odbywać się będą koncerty Orkiestry Leopoldinum, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Chóru NFM.

Poza tym, w ciągu roku zorganizowanych zostanie siedem festiwali. Pierwszy, Jazztopad odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-25 listopada. Wśród gwiazd tegorocznej edycji znajdą się m.in. Chick Corea, Brad Mehldau oraz Esperanza Spalding.

W styczniu odbędzie się Festiwal Noworoczny NFM, a w lutym Festiwal Muzyki Dawnej, tym razem poświęcony barokowi latynoamerykańskiemu. W maju z kolei odbędzie się kolejna edycja festiwalu Musica Electronica Nova, a na przełomie maja i czerwca - Leo Festiwal. „Cały sezon ukierunkowany jest na obchody rocznicy niepodległości, a kulminacyjnym jego punktem będzie koncert, który odbędzie się 11 listopada. W NFM orkiestra pod batutą maestro Guerrero zagra m.in. III Symfonię i Koncert na Orkiestrę Witolda Lutosławskiego” – zapowiedział Thiel. „Proponujemy też artystom, którzy przyjeżdżają do nas, żeby włączali repertuar polski do swoich programów” – dodał.

W NFM gościć będą także laureaci najważniejszych konkursów muzycznych, w tym m.in. Yulianna Avdeeva, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego 2010, która wystąpi wraz z NFM Filharmonią Wrocławską 9. i 11. listopada, czy Ning Feng, zwycięzca Premio Niccolo Paganini w Genui 2006, który wystąpi w kwietniu. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL