Kultura i sztuka po 1989 roku

01.12.2017

Wydawnictwo Literackie laureatem konkursu „Pióro Fredry”

Marcin Baniak (L) z Wydawnictwa Literackiego z nagrodą główną w konkursie "Pióro Fredry"; nagrodę wręcza wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl (P). Fot. PAP/M. Kulczyński Marcin Baniak (L) z Wydawnictwa Literackiego z nagrodą główną w konkursie "Pióro Fredry"; nagrodę wręcza wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl (P). Fot. PAP/M. Kulczyński

Wydawnictwo Literackie otrzymało główną nagrodę w konkursie "Pióro Fredry" na Najlepszą Książkę Roku - za publikację „Nieprzysiadalność. Autobiografia” Marcina Świetlickiego i Rafała Księżyka. Nagrodę wręczono w czwartek podczas gali w ramach 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry" towarzyszy wrocławskim targom od pierwszej edycji, a jego głównym celem jest uhonorowanie wydawców książek opublikowanych w mijającym roku. Najważniejszymi kryteriami branymi pod uwagę przez jury są wartości edytorsko-artystyczne oraz literackie i poznawcze zgłoszonych książek. „Pióro Fredry” to jedyny w Polsce konkurs edytorski.

Książkę Świetlickiego i Rafała Księżyka doceniono za „znakomity, bogato ilustrowany, precyzyjny edytorsko, tom rozmów, składających się na opowieść o życiu jednego z najważniejszych współczesnych poetów polskich i postaci współczesnej kultury, osobowości niekonwencjonalnej i niepodrabialnej, a jednocześnie symbolicznej dla losów pewnego pokolenia.”

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 48 wydawnictw, które zgłosiły 153 książki. Jury do finału zakwalifikowało pięć tytułów, obok nagrodzonej pozycji były to: „Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm” Piotra Rypsona, wydaną przez Wydawnictwo Karakter; „O ziołach i zwierzętach” Simony Kossak Wydawnictwa Marginesy; „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia” Miljenko Jergovica wydaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków oraz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” Małgorzaty Frąckiewicz Wydawnictwa Ezop.

W rozpoczętych w czwartek 26. Wrocławskich Targach Dobrych Książek bierze udział blisko 200 wystawców, którzy swoją ofertę wydawniczą prezentują w Hali Stulecia. Targi to nie tylko stoiska wystawców, ale również spotkania z pisarzami. W tym roku do Wrocławia przyjedzie ponad 100 autorów m.in. Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Marek Krajewski, Adam Wajrak, Jakub Małecki oraz prof. Jerzy Bralczyk.

W programie znalazły się również wystawy, warsztaty dla dzieci oraz inicjatywy promujące czytelnictwo. Targi potrwają do 3. grudnia.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska, Piotr Doczekalski

ato/ pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL