Kultura i sztuka 1945-1989

28.10.2011 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa o Miłoszu na Uniwersytecie Columbia

Czesław Miłosz w 2000 r. Fot. PAP/A. Hawalej Czesław Miłosz w 2000 r. Fot. PAP/A. Hawalej

Książki, listy, zdjęcia i artykuły prasowe na temat Czesława Miłosza prezentowane są na ekspozycji poświęconej polskiemu nobliście Czesławowi Miłoszowi na Uniwersytecie Columbia. Kończy ona na nowojorskiej uczelni uroczystości związane ze stuleciem urodzin poety.

Na otwartej w czwartek wystawie, której kuratorem jest Tanya Chebotarev z Bakhmeteff Archive of Russian and East European History and Culture, znalazło się m.in. amerykańskie, bibliofilskie wydanie "Zniewolonego umysłu" z ilustracjami Janusza Kapusty. Jest korespondencja Miłosza, z czasów kiedy był attache kulturalnym ambasady polskiej w Waszyngtonie, ze znawcą literatury polskiej, profesorem Columbii Manfredem Kridlem. Pokazano również list wnuczki Adama Mickiewicza, Marii, do ówczesnego rektora uniwersytetu, a późniejszego prezydenta USA Dwighta Eisenhowera w sprawie polskiej katedry na Columbii.

Podczas spotkania czytano utwory Miłosza w kilkunastu językach, m.in. po polsku oraz w tłumaczeniu na angielski, rosyjski, ukraiński i japoński.

Zaprezentowano też zdjęcia mieszkającego w Nowym Jorku fotografika Zygmunta Malinowskiego, obrazujące wizyty poety w latach osiemdziesiątych w metropolii, w tym jego spotkania ze środowiskiem polonijnym m.in. w Polskim Instytucie Naukowym. Są także fotografie Miłosza z Polski.

Wystawie towarzyszył wieczór w Rare Book and Manuscript Library. Sala biblioteki nie mogła pomieścić wszystkich miłośników twórczości autora "Doliny Issy" - studentów, profesorów, tłumaczy, intelektualistów.

Gościem honorowym była należąca do najwybitniejszych znawców poezji angielskiej i amerykańskiej prof. Helen Vendler z Uniwersytetu Harvarda. W swoim wystąpieniu wspominała spotkania z Miłoszem, mówiła o życiu i znaczeniu jego poezji.

Anna Frajlich: "Była to prawdziwa, spontaniczna celebracja poezji Miłosza z udziałem entuzjastów jego twórczości, w tym studentów różnych narodowości, z różnych wydziałów"

Podczas spotkania czytano utwory Miłosza w kilkunastu językach, m.in. po polsku oraz w tłumaczeniu na angielski, rosyjski, ukraiński i japoński.

"Była to prawdziwa, spontaniczna celebracja poezji Miłosza z udziałem entuzjastów jego twórczości, w tym studentów różnych narodowości, z różnych wydziałów. Był to nasz hołd oddany poezji polskiej i poezji Miłosza" - powiedziała PAP współorganizatorka wystawy, starszy wykładowca na Wydziale Języków Słowiańskich Columbii, dr Anna Frajlich.

Ekspozycję, która ma być otwarta przez trzy tygodnie, przygotował m.in. Wydział Języków Słowiańskich, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej oraz Stowarzyszenie Studentów Polskich przy Uniwersytecie Columbia.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL