Kultura i sztuka po 1989 roku

07.11.2019 aktualizacja 08.11.2019

Wystawa poświęcona Janowi Hrynkowskiemu w Muzeum Narodowym w Krakowie

 „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”

700 obiektów – obrazy, grafiki, rysunki, dokumenty i zdjęcia poświęcone twórczości Janowi Hrynkowskiemu - znalazło się na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta wystawa to swego rodzaju kapsuła czasu – ocenił dyrektor MNK Andrzej Betlej.

"Ta wystawa to swego rodzaju kapsuła czasu. To nie tylko monografia wybitnego artysty, ale także opowieść o współtwórcy polskiej awangardy XX wieku, a zarazem ważnych aspektach krakowskiego życia artystycznego pierwszej połowy ubiegłego wieku” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek dyrektor MNK Andrzej Betlej. Przyznał, że prezentacja była przygotowywana "wiele lat".

Kurator ekspozycji Światosław Lenartowicz poinformował, że na wystawie jest 700 obiektów – to obrazy, grafiki, rysunki, rzeźby Jana Hrynkowskiego. Wśród dzieł zwiedzający zobaczą pejzaże, portrety, prace inspirowane sztuką ludową. Obiekty pochodzą z okresu od początku pierwszego dziesięciolecia XX w. do lat 60. XX. Całość uzupełnia seria rysunków dokumentujących bywalców krakowskich kawiarni lat 50.i 60.

Hrynkowski pracował także jako scenograf w Starym Teatrze i Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Na wystawie nie zabrakło wybranych realizacji scenograficznych zaprezentowanych za pomocą fotografii projektów artysty.

Jan Hrynkowski urodził się w 1891 r. niedaleko Lwowa. Swoje życie artystyczne związał z Krakowem, gdzie w wieku 18 lat rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów), których pierwsza wystawa w 1917 r. uważana jest za symboliczny początek ruchu awangardowego w Polsce. W 1925 r. ze swoimi kolegami Hrynkowski założył ugrupowanie Jednoróg. Artysta zmarł w 1970 r. w Krakowie.

Zdaniem kuratora wystawy w MNK Hrynkowski z dzisiejszej perspektywy wydaje się najbardziej „francuski” spośród pozostających w Krakowie malarzy dwudziestolecia międzywojennego. Kurator ocenił też, że II wojna światowa nie stanowiła u artysty cezury, a „mroczne czasy socrealizmu go nie dotyczyły”.

W niedzielę w MNK odbędzie się oprowadzanie kuratorskie oraz spotkanie z wdową po artyście - Bogusławą Hrynkowską.

Ekspozycja „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” dostępna będzie dla zwiedzających od piątku do 8 marca. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL