Inne

05.03.2014 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa prac i aukcja na rzecz podopiecznych albertynów

317 prac ofiarowanych przez 288 artystów na 13. aukcję "Bliźniemu swemu" będzie można od czwartku oglądać w Millenium Hall w Rzeszowie. Ekspozycja potrwa do 29 marca, a następnego dnia odbędzie się licytacja, z której dochód będzie przeznaczony na potrzeby Towarzystwa Św. Brata Alberta.

Jak powiedział PAP komisarz wystawy Emil Jurkiewicz, prezes zarządu Fundacji "Bliźniemu swemu", organizującej aukcje, wśród artystów, których prace pokazane będą na wystawie, a później trafią na licytację, znalazła się m.in. Magdalena Abakanowicz, Gustaw Zemła, Rafał Olbiński, Igor Mitoraj, Franciszek Maśluszczak, Tadeusz i Tomasz Dominikowie. Nie zabrakło także prac nieżyjących już wybitnych polskich artystów, takich jak Zdzisław Beksiński czy Franciszek Starowieyski.

„Na wystawę +Bliźniemu swemu+ kontynuowanej od 24 lat udaje nam się zgromadzić dzieła najwybitniejszych polskich artystów, którzy dzieląc się swoim sercem i talentem, dają najuboższym rzecz najcenniejszą: chleb i wiarę w drugiego człowieka, nadzieję i siłę do podjęcia kolejnej próby walki o swoje życie” - podkreślił Jurkiewicz. Na aukcji znajdą się rzeźby, rysunki, grafiki i malarstwo.

Wśród artystów, których prace pokazane będą na wystawie, a później trafią na licytację, znalazła się m.in. Magdalena Abakanowicz, Gustaw Zemła, Rafał Olbiński, Igor Mitoraj, Franciszek Maśluszczak, Tadeusz i Tomasz Dominikowie.

Za ofiarowane przez artystów prace i sprzedane potem na aukcji albertyni pozyskują pieniądze przeznaczane na najpilniejsze potrzeby Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta, które obecnie prowadzi 150 placówek w całej Polsce. Są to schroniska, jadłodajnie, łaźnie, domy dziecka, hostele.

Dotychczas wystawa prezentowana była już m.in. w warszawskiej Zachęcie, a także we Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach. Ekspozycji towarzyszy katalog.

Według Jurkiewicza wystawy organizowane przez Fundację są świadectwem wielkiej miłości bliźniego. „Miłości będącej poszanowaniem życia we wszystkich jego przejawach. Wybitni polscy artyści ofiarowują wspaniałe dzieła sztuki. Składając dar +Bliźniemu swemu+ otwierają serca na potrzeby innych i wspierają niezwykłe dzieło społeczne, dzięki któremu ludzie potrzebujący znajdują podporę i ostoję w życiu” - zaznaczył.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie występ Joachima Perlika, który wykona utwory z repertuaru Czesława Niemena i Marka Grechuty. Podczas wieczoru wystąpi też zespół „Karczmarze Na Nowo”.

Aukcja "Bliźniemu swemu" organizowana jest w Rzeszowie od 1990 roku, co dwa lata. Jej organizatorem jest rzeszowska fundacja o tej samej nazwie. Podczas ostatniej aukcji w 2012 roku zebrano ponad 760 tys. zł. (PAP)

api/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL