Kultura i sztuka po 1989 roku

14.01.2020

XXVI Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – od 8 lutego

Źródło: powszechny.pl Źródło: powszechny.pl

26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w Łodzi 8 lutego. Tematem tegorocznych wydarzeń teatralnych, wystaw oraz dyskusji będzie „Teatr”.

Organizowany przez Teatr Powszechny festiwal odbywa się w Łodzi od 1994 roku. To jedno z najstarszych tego typu wydarzeń teatralnych w kraju, jak co roku otworzy kalendarz tegorocznych festiwali w Polsce.

Tematem tegorocznej edycji jest "Teatr".

"Co to znaczy +Teatr+? To tak oczywiste, że przestaliśmy się nad tym zastanawiać.

Z jednej strony – metafizyczna i zagadkowa przestrzeń, z drugiej - instytucja. Dwa światy. Mogłoby się wydawać - wymiary nie do pogodzenia. Teatrem może być wszystko, zatem +Teatr+ traci poczucie odpowiedzialności za to, czym jest i czym może być" - mówi dyrektor artystyczna festiwalu i szefowa Powszechnego Ewa Pilawska.

Według niej, teatr zawsze był fikcją. "Ale czy fikcja nie bywa oszustwem? Czy teatr nie stał się swoim największym wrogiem? - pyta i dodaje, że zaprasza na ten temat do rozmowy.

Jak poinformowała Justyna Tomczak z Powszechnego, festiwal odbędzie się w lutym i marcu. W tym czasie widzowie będą mogli obejrzeć jedenaście tytułów, także najnowsze premiery. W programie jest też wystawa przygotowana przez Ewę Bloom-Kwiatkowską z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a w przestrzeni miasta - instalacja artystyczna, która co roku interpretuje temat wydarzenia. Zaplanowano dyskusje i spotkania z twórcami, a także koncert alternatywnej grupy TRYP, tworzącej muzykę z pogranicza rocka, punka, industrialu i electro.

Teatr Powszechny w Łodzi 7 marca na Małej Scenie pokaże premierę "Jednorożca" w reż. Adama Orzechowskiego. Tomczak przypomina, że autor sztuki Paco Bezerra to jeden z najbardziej uznanych współczesnych autorów hiszpańskiej sceny teatralnej. "Jednorożec" to historia chłopca, który pada ofiarą przemocy.

Sprzedaż biletów na festiwal, który potrwa od 8 lutego do 21 marca, rozpocznie się w czwartek 16 stycznia o godz. 13 – równocześnie online, w biletomacie w Galerii Łódzkiej oraz w kasie teatru przy Legionów 21.

XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi. Jednym z patronów medialnych jest PAP.

Szczegółowe informacje i program dostępne są na stronie: https://powszechny.pl/pl/festiwal/ (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ dki/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL