Kultura i sztuka po 1989 roku

20.01.2019

Zasłużeni członkowie Zespołu „Mazowsze” otrzymają odznaczenia państwowe i resortowe

Zasłużeni członkowie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” otrzymają w niedzielę, podczas gali w Otrębusach, państwowe i resortowe odznaczenia. W uroczystości weźmie udział m.in. wiceminister kultur Wanda Zwinogrodzka.

Wręczenie odznaczeń poprzedzi spektakl jasełkowy "Betlejem Polskie" oparty na dramacie Lucjana Rydla. To przedstawienie, w którym bierze udział 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry. Uroczystość odbędzie się w Otrębusach na Mazowszu, gdzie zespół ma swoją siedzibę.

Podczas gali przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy wręczy członkom "Mazowsza" Medale za Długoletnią Służbę, a wiceminister kultury Złote i Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Oficjalnie "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 r., polecający kompozytorowi i miłośnikowi folkloru prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Sygietyński i jego żona, aktorka przedwojennej sceny kabaretowej Mira Zimińska-Sygietyńska już podczas wojny planowali założenie zespołu ludowego. Uzdolnionej młodzieży małżeństwo poszukiwało na mazowieckich wsiach.

Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku, nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela - Karolinem.

Występem na deskach warszawskiego Teatru Polskiego w 1950 r. "Mazowsze" uroczyście zainaugurowało swoją działalność. Pokaz w Paryżu w 1954 r. zapoczątkował tradycję zagranicznych podróży zespołu. Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 r. rozważano zamknięcie zespołu. Mira Zimińska-Sygietyńska przejęła jednak po mężu stanowisko dyrektora. Przez lata rozszerzała program "Mazowsza" o nieznane dotychczas szerszej publiczności pieśni oraz nowe regiony etnograficzne. Zmarła w 1997 r. Obecnie dyrektorem "Mazowsza" jest Jacek Boniecki.

Od 2009 roku zespół ma własną scenę w nowej siedzibie w Otrębusach.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL