Kultura i sztuka po 1989 roku

03.02.2019

„Zemsta” białostockiego Teatru Dramatycznego na festiwalu w Indiach

Spektakl „Zemsta” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zostanie zaprezentowany na 20. edycji festiwalu „Bharat Rang Mahotsav” w Indiach. Pierwszy pokaz w niedzielę wieczorem, kolejny we wtorek.

"Bharat Rang Mahotsav" to największy festiwal teatralny w Azji - poinformował Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Wydarzenie organizowane jest od 1999 roku przez National School of Drama w New Delhi (Indie). Jak informuje Martyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego w Białymstoku, festiwal powstał w celu wspierania rozwoju teatru w Indiach; najpierw prezentował dzieła najbardziej kreatywnych twórców teatralnych z Indii, obecnie stał się wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym.

W tym roku na festiwalu, który rozpoczął się 1 lutego, można obejrzeć kilkadziesiąt przedstawień nie tylko z Indii, ale też m.in. z Kalkuty, Bangladeszu, jak również z Włoch, Rumunii, Polski czy Czech. Impreza potrwa do 21 lutego, a spektakle pokazywane są w kilku miastach w Indiach.

Na festiwal został zaproszony też białostocki zespół z przedstawieniem "Zemsta" w reżyserii Henryka Talara. Swoją premierę miał on w lutym 2018 roku. Jak mówi Zaniewska, reżyserowi zależało na tym, aby "jego Fredro był zgodny z literą utworu, ale duchem bardzo współczesny". W białostockiej realizacji główne męskie role grają kobiety.

Spektakl na festiwalu po raz pierwszy zostanie pokazany w niedzielę wieczorem w Kamani Auditorium w New Delhi, a 5 lutego w Dibrugarh (Assam).

Jak mówi dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, zaproszenie na ten festiwal to "ogromny zaszczyt i wyróżnienie". "Zaproszenie do udziału w festiwalu +Bharat Rang Mahotsav+ cieszy tym bardziej, że nasze spektakle ponownie zyskały uznanie indyjskich krytyków. Mamy nadzieję, że także tym razem uda nam się zainteresować tamtejszych widzów polską sztuką teatralną" - dodał.

To już kolejny wyjazd białostockiego teatru na ten festiwal. W 2016 roku zaprezentowano na nim przedstawienie "Sońka" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Także w ubiegłym roku teatr odwiedził Indie, wtedy na 8. Olimpiadzie Teatralnej 2018 w New Delhi i w Mumbaju zagrano spektakl "Balladyna" w reżyserii Katarzyny Deszcz.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL