Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2020

„Zeszyty Literackie” działają w sieci i publikują książki

15.05.1997, Warszawa. Do Polski przyleciał Gustaw Herling-Grudziński. W Lublinie znakomity pisarz odbierze m.in. przyznany mu, przez Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, tytuł Doktora Honoris Causa. N/z pisarz tuż po przylocie na warszawskie lotnisko Okęcie. Fot. PAP/CAF/ J. Mazur 15.05.1997, Warszawa. Do Polski przyleciał Gustaw Herling-Grudziński. W Lublinie znakomity pisarz odbierze m.in. przyznany mu, przez Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, tytuł Doktora Honoris Causa. N/z pisarz tuż po przylocie na warszawskie lotnisko Okęcie. Fot. PAP/CAF/ J. Mazur

„Zeszyty Literackie” , które przeniosły się do internetu, opublikowały niedawno w dziale „Palimpset” kolejne nowe teksty, tym razem poświęcone Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. Wydawnictwo, któremu niedawno groziło zamknięcie, wznowiło też biografię tego pisarza pióra Ewy Bieńkowskiej.

"Rozwijamy stronę internetową zeszytyliterackie.pl, co miesiąc publikujemy 20-30 nowych tekstów (sekcja Palimpsest) i przypominamy dawne materiały z +Zeszytów Literackich+. Przeglądamy katalog wydawniczy książek, wznawiamy najpopularniejsze pozycje, szykujemy nowe tytuły. (...) Jednym słowem – żyjemy!" - napisała redakcja "Zeszytów Literackich" w komunikacie.

Ostatni 144. numer "Zeszytów Literackich" ukazał się w grudniu 2018 roku. "Wskutek utraty sponsora i braku stabilnego wsparcia zdecydowaliśmy zawiesić wydawanie kwartalnika i książek. Wykaz autorów i ich publikacji, ogłoszonych w latach 1982-2019 w +ZL+ 1-144, zamyka trzydziestosiedmioletnią historię kwartalnika wydawanego metodą tradycyjną – drukiem. Wydawca kwartalnika, Fundacja Zeszytów Literackich, istnieje nadal. Jestem jej założycielem i prezesem. Wsparcie finansowe, którego udzielili nam liczni sympatycy pisma oraz ich apele, aby kontynuować naszą misję, skłoniły mnie do podjęcia nowej przygody: próby istnienia w internecie" - napisała redaktor naczelna "ZL" Barbara Toruńczyk.

"+Zeszyty Literackie+ na papierze odchodzą w przeszłość. Chcemy uchronić ich dorobek – doprowadzić do opracowania naszego archiwum oraz digitalizacji wydrukowanych numerów. Nadal istnieć będzie także nasza strona internetowa www.zeszytyliterackie.pl i Facebook, zaczyn nowej, bogatej w treści, internetowej wersji +ZL+" - pisze naczelna kwartalnika.

W internecie pojawiła się niedawno kolejna odsłona sekcji "Palimpsest", gdzie prezentowane są publikacje nowe, powstałe współcześnie. Motywem przewodnim aktualnego numeru jest postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Teksty Wojciecha Karpińskiego, Roberto Salvatoriego i Marka Zagańczyka, przedstawiają różne spojrzenia na pisarza i jego twórczość. "Zeszyty Literackie" wznowiły też biografię Herlinga-Grudzińskiego pióra Ewy Bieńkowskiej zatytułowaną "Pisarz i los", a spotkanie czytelników z autorką zaplanowano na 15 stycznia w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE

Opublikowana w 2002 roku książka przedstawia Herlinga-Grudzińskiego jako pisarza z tajemnicami, człowieka zmagającego się z depresją, bezlitosnego w sądach moralistę, ale też romantyka, nawiedzanego przez ducha zmarłej ukochanej.

Na stronie "ZL" dostępne są dawne numery kwartalnika oraz wybrane przez redakcję artykuły z tego dorobku, korespondujące treścią z tematami poruszanymi w "Palimpseście". "Dzięki temu poruszona problematyka znajdzie wielostronne oświetlenie, a przypomniany dorobek +Zeszytów Literackich+ ukaże swoją ponadczasową wartość. Obie podstrony będą sukcesywnie uzupełniane" - pisze Toruńczyk.

"Zeszyty" zaczęły ukazywać się w Paryżu w 1982 r., twórcą i redaktorem naczelnym kwartalnika, a obecnie strony internetowej jest Barbara Toruńczyk. Pismo miało głównie za zadanie publikowanie polskiej twórczości literackiej tworzonej na emigracji. Na łamach "Zeszytów Literackich" pojawiały się teksty pisane m.in. przez Stanisława Barańczaka, Josifa Brodskiego, Adama Zagajewskiego, Józefa Czapskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Leszka Kołakowskiego.

Po przemianach ustrojowych w Polsce redakcję "Zeszytów Literackich" przeniesiono do Warszawy. Wydawaniem kwartalnika zajmowała się od strony finansowej Agora, najpierw bezpośrednio, a później za pośrednictwem powołanej w 2005 r. Fundacji "Zeszytów Literackich". W zeszłym roku Agora wycofała się z finansowania periodyku, a redakcja poszukiwała wsparcia ze strony instytucji państwowych. Początkowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło finansowania "Zeszytów Literackich", dopiero po liście podpisanym przez twórców i ludzi mediów resort zgodził się na wsparcie m.in. tego kwartalnika. Niestety, dotacja okazała się za mała wobec potrzeb wydawnictwa, które zdecydowało się przenieść swoją działalność do sieci. (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

aszw/ dki/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL