Kultura i sztuka po 1989 roku

11.04.2018

Zmarł amerykański poeta, librecista, redaktor i tłumacz Joseph Donald McClatchy

Ceniony amerykański poeta, librecista, pedagog, redaktor i tłumacz Joseph Donald McClatchy zmarł we wtorek w nocy w swoim domu na Manhattanie. Miał 72 lata, O śmierci poety poinformowała w środę agencja Associated Press.

Wydawca Alfred A. Knopf poinformował w środę AP, że "McClatchy, nazywany przez przyjaciół +Sandy'm+, zmagał się z chorobą nowotworową i zmarł we wtorek w nocy w swoim domu na Manhattanie".

"Sandy zawsze miał czas na plotkowanie mimo niezliczonych terminów i obowiązków" - powiedziała w środę redaktor w wydawnictwie Knopf Deborah Garrison. "Jego własne dzieło stanowiło poważny wkład w historię amerykańskiej poezji, ale rzadko o tym wspominał, gdyż był bardzo zajęty redagowaniem" - dodała.

Jak napisała AP, "jako poetę, McClatchy'ego doceniano za czerpanie z bogatego i nieprzewidywalnego wachlarza wpływów - od muzyki klasycznej po japońską historię".

Do najważniejszych jego książek poetyckich należą: "Star Principal", "The Rest of the Way" i "Hazmat". Za ostatnią otrzymał w 2003 r. nominację do Nagrody Pulitzera.

Uprawiał też inne gatunki literackie. Napisał m.in. libretto do opery "Czarodziejski flet"; był wieloletnim profesorem na Uniwersytecie Yale i redaktorem "The Yale Review", jednego z najstarszych czasopism literackich na świecie.

McClathy pełnił funkcję prezydenta Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, redaktora naczelnego, współredaktora dzieł m.in. Thorntona Wildera i Jamesa Merrilla.

Joseph Donald McClatchy Jr. urodził się w 1945 r. w Bryn Mawr w stanie Pensylwania. Studiował w Georgetown i na uniwersytecie w Yale, gdzie otrzymał tytuł doktora. W 1987 r. otrzymał Stypendium Guggenheima w dziedzinie sztuk pięknych. W latach 1996-2003 pełnił funkcję kanclerza Akademii Poetów Amerykańskich.

"Sandy był niezwykłą osobą: błyskotliwym poetą i nauczycielem (...) niestrudzonym redaktorem +Yale Review+ (...) - potężną i hojną osobistością w naszej kulturze literackiej" - napisała w e-mailu przesłanym AP jego przyjaciółka pisarka Joyce Carol Oates.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL