Kultura i sztuka po 1989 roku

11.12.2017

Zmarł rosyjski pisarz Siergiej N. Jesin

Rosyjski pisarz Siergiej N. Jesin, wieloletni rektor Instytutu Literackiego im. M. Gorkiego, zmarł w Moskwie w poniedziałek rano. Miał 82 lata. Do najbardziej znanych powieści Jesina należy wydany w 1989 r. w Polsce "Imitator".

O śmierci pisarza agencję TASS zawiadomił w poniedziałek przedstawiciel rektoratu Instytutu Literackiego im. M. Gorkiego w Moskwie. Jak dotąd nie są znane okoliczności śmierci Jesina.

Siergiej N. Jesin (ur. 18 grudnia 1935 r. w Moskwie) był rosyjskim prozaikiem i dramatopisarzem. Ukończył studia w Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie. Pracował jako bibliotekarz, fotograf, dziennikarz i leśnik.

Jako pisarz uprawiał prozę społeczno-obyczajową. W 1976 r. zadebiutował opowieścią pt. "Żywiom tolko dwa raza" (1976). Opublikował prawie 30 książek, m.in. powieści "Imitator", "Zaćmienie Marsa", "Dzienniki rektora". Polski przekład powieści "Imitator" opublikował w 1989 r. PIW. Pisywał także sztuki teatralne, m.in. "Sorokowoj dień" (1986).

Od 1982 r. pracował jako profesor Instytutu Literackiego im. M. Gorkiego w Moskwie - a w latach 1992-2006 był jego rektorem. Pełnił funkcję wiceprezydenta Akademii Literatury Rosyjskiej; był też prezydentem Międzynarodowego Związku Bibliofilów.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL