Europa i świat po 1989 roku

20.07.2019 aktualizacja 15.11.2019

Zmarł wybitny architekt Cesar Pelli

W wieku 92 lat zmarł w piątek jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku Cesar Pelli – autor m.in. słynnych Petronas Towers – dwóch wież o wys. 452 m w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. O śmierci architekta poinformowała argentyńska agencja prasowa Telam.

Informację o zgonie urodzonego i wykształconego w Argentynie, ale czynnego przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych architekta, potwierdziły też władze prowincji Tucuman, skąd pochodził.

"Z największym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wielkiego architekta Cesara Pellego" - napisał na Twitterze gubernator prowincji Juan Manzur" "Był bez wątpienia wielkim kreatorem, a jego dziedzictwo na zawsze będzie trwać w każdym z jego osiągnięć" - dodał.

Cesar Pelli urodził się w 1926 r. w San Miguel de Tucuman. Studiował architekturę na miejscowym uniwersytecie. W 1952 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował naukę w Szkole Architektury na uniwersytecie stanowym Illinois. W 1964 r. uzyskał obywatelstwo amerykańskie.

W latach 1977–1984 Pelli stał na czele wydziału architektury Uniwersytetu Yale. W 1977 r. otworzył w New Haven (w stanie Connecticut) własne biuro architektoniczne. działa ono do dziś.

Pelli był laureatem wielu prestiżowych nagród. W 1991 r. Amerykański Instytut Architektury (AIA) uznał go za jednego z najbardziej wpływowych architektów w USA. W 1999 ukazała się jego książka "Observations for young architects" (Spostrzeżenia dla młodych architektów).

Wśród najsłynniejszych dokonań architekta - oprócz Petronas Towers, które w latach 1998-2004 były najwyższymi budynkami świata, są m.in budynki wchodzące w skład World Financial Center na dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, Carnegie Hall Tower – wieżowiec w nowojorskiej dzielnicy Midtown Manhattan, a także wieża Torre de Cristal w Madrycie, która jest drugim najwyższym wieżowcem w Hiszpanii, Narodowe Muzeum Sztuki w Osace i najwyższy wieżowiec w Chile i w Ameryce Południowej - Gran Torre Santiago, którego budowa została zakończona w 2013 r.

Pelli zaprojektował także londyński kompleks biurowy Canary Wharf Tower, a także podjął się modernizacji zachodniego skrzydła MoMA, Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (1984 r.)

"Był prawdziwym ambasadorem utalentowanej Argentyny. Niekwestionowany Mistrz" - powiedział agencji Reutera rzecznik państwowego koncernu YPF (Yacimientos Petroliferos Fiscales), którego siedzibę w Buenos Aires - Torre YPF - Cesar Pelli zaprojektował w 2008 r. (PAP)

mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL