Kultura i sztuka po 1989 roku

26.12.2019

Zmarła reżyserka teatralna Galina Wołczek

W wieku 86 lat zmarła dyrektor artystyczna i reżyserka Teatru Sowriemiennik w Moskwie Galina Wołczek – podały w czwartek rosyjskie media. Artystka wyreżyserowała ponad 30 spektakli.

"Galina Borisowna odeszła" - powiedziała agencji Interfax Jewgienija Kuzniecowa z Teatru Sowriemiennik.

Kilka dni temu media informowały, że Wołczek trafiła do jednego ze szpitali w Moskwie z zapaleniem płuc. Biuro prasowe teatru zapewniało, że jej stan jest oceniany jako stabilny.

Wołczek to radziecka i rosyjska aktorka teatralna i filmowa, reżyserka teatralna i pedagog. Jako reżyserka zadebiutowała w 1962 roku, wystawiając sztukę "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona. W 1972 roku została głównym reżyserem Teatru Sowriemiennik, a w 1989 roku objęła funkcję dyrektora artystycznego.

Artystka była wielokrotnie zapraszana do współpracy z teatrami w Polsce, USA, Niemczech czy na Węgrzech.

W 2005 roku Wołczek "za zasługi w rozwijaniu polsko-rosyjskiej współpracy kulturalnej" została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Była zaprzyjaźniona z Andrzejem Wajdą, który na deskach Sowriemiennika wystawił "Biesy" Fiodora Dostojewskiego i "Jak brat bratu" amerykańskiego pisarza i scenarzysty Davida Rabe'a. (PAP)

ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL