Polska po 1989 roku

06.12.2018

10. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata

Spotkania z podróżnikami, projekcje filmów, pokazy zdjęć, koncert muzyczny, warsztaty podróżnicze i fotograficzne znajdą się w programie Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego - Festiwalu Kultur Świata, którego 10. jubileuszowa edycja rozpocznie się w piątek w podrzeszowskiej Jasionce.

Jak poinformował PAP pomysłodawca i jeden z organizatorów Kalejdoskopu Bartosz Piziak festiwal ten jest pierwszą i największą imprezą podróżniczą w woj. podkarpackim oraz jedną z największych w kraju.

„Przez ostatnie 10 lat impreza ta na stale wpisała się do kalendarza wydarzeń podróżniczych, a dzięki ciągłemu uatrakcyjnianiu jej formuły oraz bardzo dużemu zainteresowaniu publiczności, dziś zaliczana jest do wąskiej grupy największych festiwali podróżniczych w Polsce” – ocenił Piziak.

Dodał, że w związku z jubileuszem wydarzenia jego miejsce będzie szczególne; po raz pierwszy festiwal odbędzie się bowiem w G2A Arena – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa.

Wśród gości tegorocznego Kalejdoskopu znajdzie się m.in. znany z programów telewizyjnych Przemysław Kossakowski. Spotkanie z nim poprzedzi prelekcja znakomitego nurka jaskiniowego – Krzysztofa Starnawskiego, który w 2016 r. odkrył najgłębszą podwodną jaskinią na świecie. W programie festiwalu nie zabraknie także osób znanych z poprzednich edycji.

„W ten sposób będzie okazja posłuchać niesamowitych historii z Filipin Gosi Szumskiej, spotkać się z pierwszym, zimowym zdobywcą - wspólnie z Krzysztofem Wielickim - Mount Everestu, Leszkiem Cichym; czy wymienić się doświadczeniami, nie tylko fotograficznymi z Piotrem Trybalskim – znanym fotografem i dziennikarzem, a także autorem głośnej w ostatnich tygodniach książki +Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników+” – wyliczał Piziak.

Będzie też można spotkać się z Bogumiłą Raulin, która zdobywając w tym roku Mount Everest skompletowała swoją „Koronę Ziemi”, stając się jednocześnie najmłodszą Polką, która tego dokonała.

Dla młodych podróżników gratką będzie zapewne spotkanie z Olą i Karolem Lewandowskimi– autorami bloga podróżniczego i książek o tym, jak podróżować na własną rękę przy niedużym budżecie.

W programie wydarzenia znajdą się też warsztaty podróżnicze i fotograficzne. Te drugie, przygotowane we współpracy z firmą Olympus, będą miały w tym roku – jak zaznaczył Piziak - rozbudowaną formułę.

Na zakończenie 10. edycji wydarzenia w niedzielę wieczorem przewidziano koncert urodzinowy, w którym wystąpi zespół Raz Dwa Trzy. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL