Polskie Państwo Podziemne

04.04.2014 aktualizacja 18.07.2016

Flagi z pogrzebu Stefana i Zofii Korbońskich trafiły do Muzeum AK

Flagi z trumny Stefana Korbońskiego - ostatniego Delegata Rządu Londyńskiego na Kraj i z trumny jego małżonki - Zofii Korbońskiej trafiły do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Pamiątki związane z pochówkiem Korbońskich w Świątyni Opatrzności Bożej przekazał w imieniu rodziny siostrzeniec Stefana Korbońskiego Piotr Szymczak. „Chcemy pokazać flagi odwiedzającym nasze muzeum, ale jest za wcześniej, by mówić, od kiedy będą eksponowane” - powiedział w piątek PAP Piotr Koziarz z zespołu ds. edukacji Muzeum AK. Dodał, że w zbiorach placówki nie było dotychczas innych pamiątek związanych z rodziną Korbońskich.

Stefan Korboński - polityk, prawnik, publicysta, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, był podczas okupacji szefem Walki Cywilnej, członkiem Komendy Głównej AK, a wreszcie ostatnim Delegatem Rządu Londyńskiego na Kraj. Zofia Korbońska w czasie wojny była najbliższą współpracowniczką męża i jedną z organizatorek tajnej radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej, która z okupowanego kraju przekazywała do Londynu bieżące informacje, retransmitowane do Polski przez rozgłośnię "Świt".

Za swą działalność Korbońscy byli po wojnie represjonowani przez komunistów, co zmusiło ich do wyemigrowania do USA w 1947 r. Korboński pełnił tam funkcje przewodniczącego Polskiej Rady Jedności w Stanach Zjednoczonych, przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych (ACEN), kilkakrotnie był przewodniczącym ACEN. Zmarł w Waszyngtonie 23 kwietnia 1989 r. Korbońska pracowała w "Głosie Ameryki" jako reporterka, redaktorka, spikerka, a także autorka własnych programów. Zmarła 16 sierpnia 2010 r. w Waszyngtonie

1 października 2012 r. szczątki Stefana i Zofii Korbońskich zostały złożone w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Do Muzeum AK w Krakowie w ostatnich dniach trafiły także pamiątki po kapitanie Stefanie Woysławie - więźniu hitlerowskiego oflagu, żołnierzu 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa. Za udział w wojnie otrzymał brytyjski „War Medal”.Anna Komorowska-Sławiec, w imieniu córki kapitana przekazała muzeum m.in. odznaczenia, nieśmiertelniki, elementy ekwipunku żołnierskiego, fotografie i dokumenty.(PAP)

wos/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL