II wojna światowa

06.12.2019

Gdańszczanin odwiedził miasto po 74 latach

Po 74 latach odwiedził Gdańsk urodzony w tym mieście w czasie wojny Arno Pirkau. Mężczyzna mieszka teraz w USA. Jest to jego pierwsza wizyta w mieście nad Motławą, odkąd je opuścił w 1945 r.

Z gościem zza oceanu spotkał się w piątek zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk oraz kierownik gdańskiego Urzędu Stanu Cywilnego Grażyna Gorczyca.

Jak poinformowała Alicja Gajewska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku spotkanie to miało związek z prośbą Arno Pirkaua do urzędników o pomoc w odnalezieniu swoich dokumentów.

"W archiwach miasta odnaleziono akt ślubu rodziców i akt urodzin Arno Pirkau. Oryginalne dokumenty sporządzone były języku niemieckim. W urzędzie przetłumaczono je na język polski. Poza kopiami akt Arno Pirkau otrzymał także na pamiątkę od władz miasta – obraz Zielonej Bramy" – dodała Gajewska.

Arno Pirkau urodził się w Gdańsku w 1942 r. Jego rodzina mieszkała przy ulicy Za murami 14 do roku 1945, kiedy to zmuszeni byli uciekać przed bombardowaniem. Obecnie mieszka na Florydzie (USA). Rodzice często opowiadali mu o Gdańsku i swojej miłości do miasta, w którym się wychowali. Dlatego spróbował dowiedzieć się czegoś więcej o swoich korzeniach. Wraz z córką zaplanował podróż do miasta swoich przodków.

"Całe życie marzyłem o tej podróży i zobaczeniu miejsc, w których żyli moi najbliżsi. Teraz to marzenie się spełniło. Jestem wdzięczny za wszelką pomoc w dotarciu do dokumentów i miejsc związanych z moją rodziną. To dla mnie bardzo wzruszające chwile" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Arno Pirkau.

Do Gdańska przyjechał z córką Michelle Dambach. Zostaną w mieście kilka dni. W planach mają m.in. zwiedzanie bazyliki Mariackiej, w której Pirkau został ochrzczony.(PAP)

Autor: Robert Pietrzak

rop/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL