Sport w II RP

09.05.2018

"Historia kołami pisana" - 90-lecie kolarskiej Legii

Wystawa "Historia kołami pisana, czyli 90-letnia historia kolarskiej sekcji Legii" Wystawa "Historia kołami pisana, czyli 90-letnia historia kolarskiej sekcji Legii"

W tym roku minęło 90 lat od powstania sekcji kolarskiej Legii Warszawa. W stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki otwarto we wtorek z tej okazji jubileuszową wystawę oraz zaprezentowano książkę "Historia kołami pisana" o sukcesach klubu na torze i szosie.

Zwiedzający ekspozycję mogą obejrzeć m.in. puchary, dyplomy oraz medale, m.in. najlepszego kolarza klubu okresu przedwojennego, uczestnika igrzysk 1924 i 1928, Józefa Langego. Wicemistrz olimpijski z Paryża w drużynowym wyścigu na dochodzenie to jeden z pierwszych zawodników, którzy dołączyli do kolarskiej Legii. Wcześniej, mając 18 lat, wstąpił w 1915 roku do Legionów, w których służył dwa lata, a po zaciągnięciu się do Wojska Polskiego walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w szeregach 11. Pułku Ułanów.

Na wystawie znajdują się także eksponaty związane z pierwszym polskim zwycięzcą Wyścigu Pokoju Stanisławem Królakiem (1956) oraz pierwszym legionistą, który triumfował w wyścigu Dookoła Polski Wacławem Wójcikiem (1952). Ekspozycję uzupełniają koszulki, afisze i fotografie pochodzące ze zbiorów klubu oraz MSiT.

Przedstawiając pełną sukcesów kolarską historię klubu prezes KK Legia 1928 Warszawa Marcin Wasiołek wymienił nazwiska wielu znakomitych zawodników, trenerów i działaczy. Oprócz wspomnianych wyżej, także Eugeniusza Michalaka - pierwszego lidera pierwszego wyścigu Dookoła Polski w 1928 r. po etapie z Warszawy do Lublina, Mariana Więckowskiego - trzykrotnego zwycięzcę Tour de Pologne (1954-56), Józefa Gawliczka, Stanisława Szozdę, Janusza Kierzkowskiego, Janusza Kowalskiego, Czesława Langa, Zbigniewa Szczepkowskiego, Lechosława Michalaka, Władysława Kalinowskiego, Wacława Siemińskiego, Andrzeja Trochanowskiego i innych.

Osiągnięcia tych zawodników i ich opiekunów opisują dziennikarze Stanisław Brzósko z redakcji sportowej PAP i Tomasz Jaroński z Eurosportu w bogato ilustrowanej, ubarwionej anegdotami i nieznanymi dotychczas faktami, monografii pt. „Historia kołami pisana. 90 lat kolarstwa w Legii Warszawa”.

W części statystycznej autorzy zamieścili wykaz największych osiągnięć kolarzy startujących w barwach Legii. W igrzyskach olimpijskich po srebrne medale sięgnęli: Stanisław Szozda (wyścig drużynowy, 1972) i Czesław Lang (indywidualny, 1980) oraz Janusz Kierzkowski (1 km na torze, 1968). Na podium mistrzostw świata legioniści stawali siedmiokrotnie, a po złoto sięgnął Janusz Kowalski (indywidualnie, 1974). W igrzyskach reprezentowało stołeczny klub 11 kolarzy.

W gronie zasłużonych działaczy Legii szczególnie wspominano Władysława Kalinowskiego, dzięki któremu reaktywowano na początku lat 50. XX wieku sekcję kolarską w CWKS Warszawa. Był on jej kierownikiem w latach 1950-56, czyli w okresie gdy była najsilniejsza w Polsce. W 1956 roku jego kolarze wygrali wszystkie bez wyjątku najpoważniejsze imprezy w kraju, m.in. mistrzostwa Polski, Tour de Pologne czy Wyścig Pokoju.

Syn zasłużonego działacza Waldemar Kalinowski tak wspominał w rozmowie z PAP kolarską pasję ojca: "Ojciec poświęcił jej całe serce. Był z kolarstwem mocno związany. Pamiętam z dzieciństwa, że zawodnicy przyjeżdżali do naszego mieszkania na Magistrackiej na Kole, rozmawiali z ojcem na różne tematy, a mnie... reperowali psujące się rowerki. Najczęściej przychodzili Roman Bukowski i Bolesław Napierała, który mieszkał po sąsiedzku. Każdy wyścig ojciec mocno przeżywał. Jak któremuś z podopiecznych nie wyszedł start, odbijało się to na nim".

Pierwszy polski zwycięzca Wyścigu Pokoju Stanisław Królak był wychowankiem Władysława Kalinowskiego.

"Cała rodzina Królaków to jego wychowankowie, bo oprócz Staśka jeździli Krzysztof, Eugeniusz i Maciej. Zawsze o nich mówił: +to jest moja druga rodzina+" - dodał jego syn.

Tak jak o przeszłości w stołecznym klubie pamiętają też o przyszłości. W MSiT zaprezentowano 14-osobowę grupę młodych adeptów kolarstwa, ubranych w tradycyjne czerwono-biało-zielone stroje.(PAP)

cegl/ kali/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL