XIX wiek

07.09.2012 aktualizacja 18.07.2016

Historia wrocławskich tramwajów na wystawie w Muzeum Miejskim

Projekty tras i zajezdni, fotografie, karty pocztowe oraz wyposażenie tramwajów można zobaczyć na wystawie przedstawiającej 135-letnią historię wrocławskich tramwajów, którą otwarto w piątek w Muzeum Miejskim Wrocławia. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta, ekspozycja „Przez wrocławskich ulic sto” przedstawia zmiany wrocławskich tramwajów na przestrzeni dziesięcioleci - począwszy od pierwszych wagonów konnych, a kończąc na współczesności.

Zwiedzający mogą zobaczyć schematy oraz oryginalne projekty tras tramwajowych i wrocławskich zajezdni. Ekspozycję uzupełniają fotografie i karty pocztowe, a także bilety, mundury motorniczych oraz elementy wyposażenia tramwajów.

„Autorowi wystawy - Tomaszowi Sielickiemu - udało się także odtworzyć historię poszczególnych ludzi związanych z wrocławskimi tramwajami, zarówno z przedwojennej jak i powojennej historii miasta” - powiedziała Pluta.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz innych instytucji. Cześć z nich to dary wrocławian.

Pierwszy tramwaj na ulice Wrocławia wyjechał 10 lipca 1877 r. W ciągniętym przez jutlandzkiego konia zielonym wagonie podróżowało wówczas 30 osób. W stolicy Dolnego Śląska jest jeden z najstarszych systemów tramwajowym na terenie obecnej Polski. We wrocławskich zakładach przemysłowych produkowano tabor dla innych europejskich miast, w tym Berlina i Amsterdamu.

Pomimo dużych zniszczeń po drugiej wojnie światowej stosunkowo szybko, bo już cztery miesiące po kapitulacji „Festung Breslau”, udało się wznowić ruch tramwajowy. Na ulice miasta wyruszył wówczas tramwaj linii nr 1, która do dziś biegnie częściowo tą samą trasą.

Wystawę można zwiedzać do końca września.(PAP)

pdo/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL