Europa i świat po 1989 roku

05.12.2017

Kiermasz książek ze zbiórką pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku

Studenci Sybirakom - to hasło dwudniowego kiermaszu książek zorganizowanego na Uniwersytecie w Białymstoku, z którego dochód trafi na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok (Belostok).

Akcja odbywa się we wtorek i środę na wydziale historyczno-socjologicznym uniwersytetu.

Kiermasz poprzedziła zbiórka książek; jest ich kilkaset. "Mamy ponad dwadzieścia kartonów" - powiedział PAP Artur Gazowski, prezes Studenckiego Koła Naukowego Historyków na UwB. Koło, wraz z Grupą Wschód i Stowarzyszeniem Odra-Niemen, jest organizatorem akcji wspieranej m.in. przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku czy IPN.

Książki są różne, to m.in. podręczniki akademickie, beletrystyka, poezja. Poszczególne pozycje są wycenione od złotówki do 20 zł. Akcja skierowana jest przede wszystkim do środowiska studenckiego, ale przyłączyć się do niej mogą wszyscy.

Kościół wzniesiony w 1908 roku przez Polaków, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony i założyli syberyjską wieś o nazwie Białystok, spłonął doszczętnie w połowie kwietnia.

Miejscowa społeczność chce go odbudować; wsparcie tej inicjatywy zadeklarowały m.in. władze Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego, jest też wsparcie Polonii w różnych krajach.

Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach zainaugurowanej w czerwcu akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", zbiera parafia katolicka, prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok. Potrzeby finansowe inwestycji oszacowano na równowartość ok. 150 tys. euro.

Na razie na koncie akcji jest równowartość ponad 52 tys. euro. Na początku przyszłego roku ma ruszyć akcja "do św. Antoniego", która do udziału w zbiórce ma zachęcać parafie pod wezwaniem tego świętego, planowany jest też jarmark dobroczynny w Tomsku.

"Rok 2018, to rok rocznic dla Białegostoku: założenia wioski w 1898, zbudowania kościoła w 1908 i ponownego jego otwarcia po okresie komunizmu w 1998 roku. Wstępnie planujemy obchody tych rocznic, w ich trakcie będziemy nawiązywać do zbiórki" - mówiła niedawno PAP Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji odpowiada za kontakty z mediami.

"Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie" ma stronę internetową www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i Rosji). Informacje o akcji można też znaleźć w mediach społecznościowych.

Organizatorzy zbiórki mają nadzieję, że wiosną 2018 roku ruszą pierwsze prace budowlane. Niewykluczone, że prace ruszą nawet wtedy, gdy jeszcze całej kwoty nie uda się zebrać.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL