Inne

29.10.2019

Klub piłkarski NAC Breda uczcił pamięć generała Maczka i jego żołnierzy

Stadion Stanisława Maczka - taką nazwę we wtorek, przez jeden dzień, nosi obiekt, na którym mecze rozgrywają piłkarze NAC Breda. Holenderski klub w ten sposób włączył się w obchody 75. rocznicy wyzwolenia miasta przez polskich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej.

We wtorek wieczorem ekipa NAC rozegra mecz Pucharu Holandii z FC Emmen. To spotkanie ma być jednym z elementów oddania hołdu polskim wyzwolicielom. Na trybunach mają zasiąść ich krewni, a dwóch z nich dokona symbolicznego rozpoczęcia gry.

"To będzie okazja do wyrażenia wdzięczność tym, którzy oddali bądź ryzykowali życie wyzwalając nasze miasto" - napisano w klubowym komunikacie, a w mediach społecznościowych pojawił się wpis: "Dziękujemy Wam Polacy".

Wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z królem Niderlandów Wilhelmen Aleksandrem wezmą udział w uroczystościach na cmentarzu w Bredzie, gdzie złożą kwiaty na grobie gen. Maczka, a także pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w walce.

Miasto Breda zostało wyzwolone 29 października 1944 r przez wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Dzięki jego strategii, polegającej na użyciu nie tylko artylerii, ale i piechoty, zachowało się sporo charakterystycznych elementów Bredy. Wielu żołnierzy z dywizji Maczka zostało pochowanych w Bredzie i okolicy, a duża liczba ich krewnych wciąż tam mieszka.(PAP)

pp/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL