Polska po 1989 roku

09.07.2019

Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego chce, by przy kopcu odbyła się przysięga WOT

Z propozycją zorganizowania przysięgi żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przy kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie zwrócił się do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz dowódcy WOT gen. dywizji Wiesława Kukuły komitet opieki nad kopcem.

"Kopiec Piłsudskiego w swojej symbolice jest równoważny Grobowi Nieznanego Żołnierza i dlatego uznaliśmy, że byłby znakomitym miejscem dla takiej ceremonii, najlepiej w miesiącach letnich. Doskonałą datą byłby 6 sierpnia - rocznica wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej" - powiedział we wtorek PAP Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego działającego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

W kopcu usypanym w latach 1934-1937 na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim złożono ziemię z ponad 4,5 tys. pól bitewnych i miejsc męczeństwa Polaków na całym świecie. Dlatego jest nazywany polską Mogiłą Mogił.

Przypomniał, że w kopcu usypanym w latach 1934-1937 na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim złożono ziemię z ponad 4,5 tys. pól bitewnych i miejsc męczeństwa Polaków na całym świecie i dlatego jest nazywany polską Mogiłą Mogił. "Złożenie przy Kopcu Piłsudskiego przysięgi wiernej służby Ojczyźnie przez młodych patriotów wstępujących w szeregi WOT z pewnością byłoby dla nich wielkim przeżyciem" - uważa Bukowski.

Dodał, że Komitet ma nadzieję, iż minister i dowództwo WOT podzielą ten pogląd, a uroczystą przysięgę zaszczycą swoją obecnością także prezydent RP, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych oraz generalicja i kadra oficerska Wojska Polskiego.

CZYTAJ TAKŻE

Kopiec Piłsudskiego został wybudowany z inicjatywy Związku Legionistów Polskich. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Ma 35 metrów wysokości i 111 metrów średnicy u podstawy. Początkowo nazywano go kopcem Niepodległości.

Podczas II wojny światowej gubernator Hans Frank nakazał zrównanie budowli z ziemią, czego Niemcy nie zdołali zrealizować, a po wojnie władze komunistyczne postanowiły wymazać kopiec Piłsudskiego ze świadomości społeczeństwa usuwając jego nazwę z przewodników turystycznych i z planu miasta. W latach 50. z wierzchołka ściągnięto płytę z krzyżem legionowym, a zdeformowany kopiec zalesiono. Korzenie drzew i krzewów rozsadzały stoki.

CZYTAJ TAKŻE

Prace przy odbudowie Mogiły Mogił na dobre ruszyły dopiero w 1980 r. Przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa powstał wówczas Komitet Opieki nad Kopcem Piłsudskiego. W 1991 r., w przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada, uroczyście odsłonięto wierną replikę granitowego głazu - płyty z krzyżem legionowym. W 1992 r. honorowy patronat nad kopcem objął Sejm.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL