XIX wiek

29.12.2017

Muzeum Włókiennictwa uczci 213. urodziny Ludwika Geyera

Starszy mistrz Józef Kłosiński obok odrestaurowanego motaka w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski Starszy mistrz Józef Kłosiński obok odrestaurowanego motaka w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski

Gra muzealna, wykłady historyczne i pierwsze od pół wieku uruchomienie zabytkowej maszyny tzw. motaka znalazły się programie 213. urodzin przemysłowca Ludwika Geyera, które 6 stycznia obchodzić będzie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Ludwik Geyer (1805-1869) to postać bardzo ważna w historii Łodzi. Pochodzący z Niemiec przedsiębiorca nazywany był "pierwszym Lodzermenschem". W latach 1835 - 1838 zbudował Białą Fabrykę, wyposażając ją w pierwszą na terenie Królestwa Polskiego maszynę parową. Obecnie w tym zabytkowym kompleksie budynków mieści się Muzeum Włókiennictwa.

Jednym z najważniejszych punktów programu urodzin Geyera będzie prezentacja odrestaurowanego i w pełni czynnego motaka, pochodzącego z1928 roku.

"To jedyna w naszych zbiorach maszyna wytworzona w Zakładach Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych Ludwik Geyer i jeden z dwóch motaków, które zachowały się do czasów współczesnych. Ostatnie lata pracy spędziła w zakładach pasmanteryjnych, a do Muzeum trafiła w 1969 roku" - podkreślił kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego Marcin Gawryszczak.

Jak wyjaśnił starszy mistrz Józef Kłosiński, który w muzeum zajmuje się restaurowaniem starych maszyn i odtwarzaniem ich funkcji, motak służył do przewijania przędzy ze szpul na motki, które potem nakładane były na drążki i przekazywane do farbowania.

"Pan Geyer wytwarzał takie maszyny, bo każdy większy zakład włókienniczy miał swój dział mechaniczny, którego zadaniem było produkowanie części zamiennych oraz całych maszyn np. motaków, snowaków, przewijarek" - dodał Kłosiński.

Na stronie internetowej muzeum przyjmowane są zgłoszenia udziału w grze "Poszukiwacze zaginionego motaka", która zostanie rozegrana w dniu urodzin Geyera - 6 stycznia. Maszynę – według fabuły gry – kluczową dla procesu technologicznego olbrzymiej fabryki, odnajdą ci, którzy odpowiedzą na szereg zagadek związanych z historią zakładów i włókiennictwa w Łodzi.

"Zagadki będą rozmieszczone na terenie całego muzealnego kompleksu, w pomieszczeniach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających a bardzo interesujacych" – zapowiedział Gawryszczak.

W programie urodzin założyciela Białej Fabryki znalazły się także wykłady m.in. prof. Krzysztofa Woźniaka z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego poświęcony dziejom rodziny Geyerów i łódzkiego regionalisty, senatora Ryszarda Bonisławskiego o historii Łodzi w XIX wieku. Na urodzinach Geyera nie zabraknie też olbrzymiego tortu urodzinowego dla zwiedzających i uczestników gry. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL