Kultura i sztuka po 1989 roku

30.10.2019

Obrazy van Gogha, Moneta i Picassa sprzedane na aukcji sądowej w Mediolanie

Obrazy van Gogha, Moneta i Picassa sprzedano we wtorek w Mediolanie na aukcji, na której wystawiono 55 dzieł sztuki, należących niegdyś do właściciela firmy spożywczej Parmalat, Calisto Tanziego. Jej upadek w 2003 roku był największym bankructwem w Europie.

Tanzi został oskarżony o sprzeniewierzenie setek milionów euro oraz doprowadzenie do upadku koncernu o wartości 14 miliardów euro i skazany na karę więzienia. Na mocy decyzji sądu pieniądze ze zlicytowanych arcydzieł, znalezionych w kryjówkach w Szwajcarii i w garażu właściciela firmy, zostaną przekazane jego dłużnikom, czyli byłym akcjonariuszom Parmalat.

Kolekcja sztuki była bogatsza od niejednego muzeum - podkreślają włoskie media w relacjach z licytacji sądowej. Odnotowują, że w zbiorach Tanzi miał też dzieła Cezanne’a i Gauguina.

Zaznacza się, że podczas gdy księgi rachunkowe Parmalat były sfałszowane, obrazy najsłynniejszych artystów są autentyczne.

„Nigdy we Włoszech nie widziałem wystawienia na aukcji zbioru dzieł o takim znaczeniu” – przyznał dyrektor domu aukcyjnego Pietro De Bernardi. Na licytację dzieł z katalogu zatytułowanego „Odnalezione skarby” przybyła między innymi delegacja zainteresowanego dziełami muzeum van Gogha z Amsterdamu.

Martwa natura pędzla pióra Pablo Picasso została sprzedana za 2,1 miliona euro.

Dwie prace Vincenta van Gogha, czyli obraz przedstawiający martwą naturę i rysunek wylicytowano za łączną sumę 1,3 miliona euro. Sumę 1,5 miliona osiągnął obraz „La Falaise du Petit Ailly a Varegenville” Claude’a Moneta.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ zm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL