Polska po 1989 roku

22.08.2019

Pełnowymiarowy model F-35 na targach w Kielcach

Makieta w skali 1:1 wielozadaniowego myśliwca F-35 zostanie zaprezentowana podczas targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach – informuje w czwartek PAP producent samolotu, koncern Lockheed Martin.

Tegoroczny MSPO odbędzie się 3-6 września, amerykańska firma jest sponsorem wystawy narodowej USA.

Pełnowymiarowy model F-35 zostanie pokazany w Polsce po raz pierwszy. W maju polski rząd rozpoczął formalne starania o zakup 32 maszyn tego typu w ramach programu samolotu wielozadaniowego piątej generacji Harpia.

Lockheed Martin zaprezentuje także najnowszy, zbudowany w Polsce, uzbrojony śmigłowiec wsparcia pola walki Black Hawk, systemy obrony powietrznej i antyrakietowej oraz systemy precyzyjnego ognia. Black Hawk w wersji S-70i jest wytwarzany w PZL Mielec należących do korporacji Sikorsky, która jest własnością Lockheed Martin. Koncern jest także producentem myśliwców F-16, pocisków PAC-3 MSE wybranych jako uzbrojenie zestawów Patriot dla Polski, a także zestawów artylerii rakietowej HIMARS, kupionych przez Polskę za 414 mln dolarów.

PZL Mielec to największy zakład produkcyjny LM poza Stanami Zjednoczonymi. W tym tygodniu spółka świętowała ukończenie 500. kabiny śmigłowca Black Hawk przeznaczonej na eksport. Zakłady wyprodukowały dotychczas również 50 kompletnych śmigłowców Black Hawk dla odbiorców krajowych i zagranicznych.

Koncern Lockheed Martin, którego centrala znajduje się w Bethesda w stanie Maryland, jest globalną firmą działającą w branżach bezpieczeństwa, lotniczej i kosmicznej. Zatrudnia na całym świecie ok. 105 tys. pracowników przy projektowaniu, produkcji i utrzymaniu sprzętu oraz w usługach.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL