Średniowiecze

13.07.2019

Pod Grunwaldem ponownie wygrały wojska polsko-litewskie

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Stębark, 13.07.2019. Fot. PAP/T. Waszczuk Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Stębark, 13.07.2019. Fot. PAP/T. Waszczuk

Ponad tysiąc rekonstruktorów historycznych uczestniczyło w sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Ponad 30 tys. osób przyjechało na Pola Grunwaldu, by obejrzeć inscenizację. Niespodzianki nie było, batalię wygrały wojska polsko-litewskie.

W inscenizacji bitwy pod Grunwaldem brało udział ponad tysiąc rekonstruktorów z Polski, innych europejskich krajów, a nawet RPA. Bitwa rozpoczęła się o godz. 15 i trwałą godzinę.

CZYTAJ TAKŻE

Zanim rozpoczęły się walki pomiędzy rycerzami polsko-litewskimi i sprzymierzonymi Zakonu po polu bitwy jeździli tatarscy zwiadowcy. Ich oryginalne stroje i konie wzbudzały zachwyt widzów.

Sygnał do rozpoczęcia inscenizacji dały wystrzały z bombard odpalonych m.in. przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego i marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina.

Scenariusz inscenizacji był zgodny z prawda historyczną: najpierw pokazano, jak Krzyżacy napadali na przygraniczne polskie wsie, następnie informowano o wiciach, jakie polscy posłowie rozsyłali po całym kraju. Przed samą bitwą ukazano modlącego się Jagiełłę i zniecierpliwionego księcia Witolda, który namawiał króla do ataku na rycerzy Zakonu.

CZYTAJ TAKŻE

Gdy rycerze obu stron zaczęli się ścierać najpierw szala zwycięstwa przechylała się na stronę Zakonu. Dopiero pod koniec bitwy siły polsko-litewskie zaczęły odnosić zwycięstwo. Pokazano krzyżackie wozy taborowe, opowiedziano o zakonnej technice wojskowej.

Na koniec trwającej godzinę inscenizacji ciało Ulryka von Jungingena (w tej roli niezmiennie od lat Jarosław Struczyński) na wozie przewieziono przed oblicze Jagiełły (w jego postać wciela się także niezmiennie Jacek Szymański). Przy gromkich brawach widowni rycerze zeszli z pola walki.

Wokół Pól Grunwaldu powstały teraz gigantyczne korki.(PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL