Polska po 1989 roku

13.08.2019

Prezydent w piątek w Katowicach na przysiędze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Prezydent Andrzej Duda weźmie w piątek udział w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Katowicach towarzyszyć mu będzie szef MON Mariusz Błaszczak.

O udziale prezydenta w przysiędze żołnierzy z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej poinformowało PAP Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Przysięga rozpocznie się w piątek 16 sierpnia godzinie 14.30 w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec (Plac Wyzwolenia).

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej Monika Ligejka, przysięgę tego dnia złoży 21 żołnierzy brygady. W uroczystości będzie też uczestniczył dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.

Inną okolicznością wizyty prezydenta jest zaplanowane na ten dzień uroczyste przejęcie tradycji patrona 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powstańca śląskiego Tadeusza Puszczyńskiego ps. Wawelberg. To od akcji "Mosty" dowodzonej przez Wawelberga rozpoczęło się III powstanie śląskie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.

"Z tej okazji podczas uroczystości zaplanowano rekonstrukcję przysięgi powstańców śląskich, jaka miała miejsce 100 lat temu na Nikiszowcu" - poinformowała rzecznik brygady. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL