Sport w II RP

21.08.2019

W Muzeum Sportu otwarto wystawę z okazji stulecia związku wioślarskiego

Wystawa „Szczęśliwa Trzynastka. 100 lat Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich”. Źródło: Muzeumsportu.waw.pl Wystawa „Szczęśliwa Trzynastka. 100 lat Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich”. Źródło: Muzeumsportu.waw.pl

W Muzeum Sportu i Turystyki otwarto wystawę z okazji stulecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Nosi nazwę "szczęśliwa trzynastka", od 13 towarzystw i klubów sportowych, które w 1919 roku wspólnie powołały PZTW.

Na wernisażu pojawił się m.in. prezes związku od 1996 roku Ryszard Stadniuk, złoty medalista igrzysk olimpijskich w 2000 i 2004 roku Tomasz Kucharski czy trzeci na olimpiadzie w Barcelonie Kajetan Broniewski.

"Jestem niezwykle dumny z faktu, że od ponad 20 lat jestem prezesem związku jednej z najstarszych w Polsce dyscyplin sportowych, która obchodzi w tym roku swoje stulecie. W 1919 roku istniało już wiele klubów, więc pojawiła się potrzeba stworzenia związku. To nastąpiło w Poznaniu 8 grudnia" - powiedział Stadniuk.

Odwiedzający mogą zobaczyć medale i statuetki (lub ich kopie) zdobywane przez polskich wioślarzy na najważniejszych imprezach, fotografie, a także rozmaite stare dokumenty, jak np. pozwolenie nadleśnictwa w Chojnicach "na wiosłowanie po Jeziorze Charzykowskim" czy budżet PZTW z 1924 roku, zawierający pozycję: "Chłopiec i tramwaje tegoż - 110 zł".

Centralnym punktem wystawy jest łódź, którą Kucharski i Robert Sycz zdobyli złote medale w Sydney i Atenach.

"To być może jedyna taka łódka na świecie. Zwykle łodzie wymienia się po jednym, góra dwóch sezonach i my też mieliśmy taki plan. Bardzo chcieliśmy przygotować dla nich idealną, dokonywaliśmy cudów, ale Tomek i Robert chwilę popływali i wracali do starej. W końcu zdecydowaliśmy, że zostaje, tylko ją odremontowaliśmy" - wspominał Stadniuk.

W rozmowie z PAP Kucharski dodał, że jego zdaniem tylko dlatego udało się zdobyć to drugie złoto.

"Pamiętam, że w końcówce tego wyścigu ja już +odpływałem+. Myślę, że gdybym płynął na jakiejś nowej łódce, odcięłoby mnie trochę wcześniej i to by się tak dobrze nie skończyło" - ocenił.

Podczas części oficjalnej Kucharski przekazał na rzecz muzeum złoty medal wywalczony w Sydney.

"Długo namawiano mnie, żebym to zrobił, ale trudno było mi się z nim rozstać. Stulecie PZTW to bardzo dobra okazja, poza tym dzięki temu medal będzie mogło zobaczyć znacznie więcej osób niż na tych najwyżej kilku spotkaniach w miesiącu, na jakie jestem zapraszany" - wyjaśnił sportowiec z Gorzowa Wielkopolskiego.

Ten drugi złoty medal - z Aten - Kucharski na razie sobie zostawił. W przyszłości być może przekaże go lubuskiemu muzeum sportu.

Łącznie w historii igrzysk olimpijskich reprezentanci Polski w wioślarstwie wywalczyli 18 medali, w tym cztery złote.(PAP)

mm/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL