Polska po 1989 roku

04.08.2019

Wkrótce VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ

VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ

Wystawa wynalazków Leonarda da Vinci, wirtualny spacer po transatlantyku Piłsudski czy prezentacja unikatowych preparatów Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu to tylko niektóre z wydarzeń rozpoczynającego się 10 sierpnia w Zamku Książ VII Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic to doroczne spotkanie miłośników historii. Pomysłodawczyni festiwalu, dziennikarka i pisarka, Joanna Lamparska podkreśliła, że impreza skupia różne środowiska osób zajmujących się historią: archeologów, muzealników, eksploratorów, profesjonalistów i amatorów-historyków.

„To daje niesamowitą mieszankę osobowości, które dzielą się swoimi doświadczeniami z tysiącami naszych uczestników. Każdy przecież marzy o szukaniu skarbów” – powiedziała Lamparska.

Podczas imprezy odbędą się zatem dyskusje o zagadkach przeszłości, ukrytych dziełach sztuki oraz prowadzonych poszukiwaniach. Dla uczestników imprezy przygotowano warsztaty oraz prelekcje. O Czarnobylu opowie dziennikarz i odkrywca Jacek Podemski, z kolei Lamparska przedstawi swoją najnowszą książkę - „Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross Rosen”.

CZYTAJ TAKŻE

Nie zabraknie też opowieści o tajemnicach Gór Sowich, dolnośląskich zamków, pałaców i zabytkowych ogrodów. „Mowa będzie też o najnowszych odkryciach, organizatorzy przybliżą również intrygującą kwestię tzw. dzienników wojennych, dokumentów, które ujrzały światło dzienne w tym roku i mają rzekomo wskazywać miejsce ukrycia kilku ton złota oraz dzieł sztuki” - dodała Lamparska.

Zobaczyć będzie można również wystawy, w tym eksponatów, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.

Prezentowana będzie m.in. kolekcja z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. To pochodzący w większości z czasów sprzed II wojny światowej zbiór narzędzi zbrodni oraz preparatów anatomicznych. „Muzeum Zakładu Medycyny Sądowej nie jest udostępniane dla zwiedzających, festiwal to jedna z absolutnie wyjątkowych możliwości obejrzenia tej wystawy, na dodatek pod okiem lekarzy sądowych” - podkreśliła Lamparska. Podczas festiwalu będzie można również odbyć wirtualny spacer po transatlantyku Piłsudski. Zwiedzający zobaczą też wystawę wynalazków Leonarda da Vinci.

Scenerią festiwalowych wydarzeń, podobnie ja w latach ubiegłych, będzie Zamek Książ. Anna Żabska, prezes Zarządu Zamku Książ, podkreśliła, że Książ, dzięki swojej imponującej kubaturze, bogactwie koncepcji architektonicznych oraz niezwykłej historii, fascynuje zarówno turystów, jak i znawców sztuki.

„Dawna siedziba Piastów oraz Hochbergów, zachwyca arystokratycznym splendorem i rozmachem. Zamek Książ w Wałbrzychu to unikat na skalę europejską. Uznaje się go również za jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Starym Kontynencie. Nie znamy ostatecznego celu nazistowskiej przebudowy, a wydrążona rękami więźniów obozu Gross Rosen sieć tuneli pod zamkiem owiana jest mgłą legend i licznych teorii” - dodała Żabska.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL