Europa i świat po 1989 roku

25.06.2015 aktualizacja 18.07.2016

Zarejestrowano akcję na rzecz referendum ws. pomnika Dzierżyńskiego w Moskwie

Miejski komitet wyborczy w Moskwie zarejestrował w czwartek powołaną przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej grupę inicjatywną na rzecz referendum w sprawie powrotu na stołeczny Plac Łubiański pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, usuniętego w 1991 roku.

Referendum dojdzie od skutku, jeśli jego inicjatorzy zbiorą w ciągu 30 dni pod swym wnioskiem co najmniej 146 315 zweryfikowanych podpisów, co odpowiada 2 procentom ludności Moskwy.

Jak zaznacza agencja TASS, inicjatywa KPRF wywołała na czwartkowym posiedzeniu moskiewskiego komitetu wyborczego ożywioną dyskusję, ale 8 z jego 13 członków wyraziło zgodę na procedurę referendalną.

Frontem do Placu Łubiańskiego, przy ulicy Wielka Łubianka, stoi gmach dawnego towarzystwa ubezpieczeń Rossija, do którego w 1919 roku wprowadziła się kierowana przez Dzierżyńskiego Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, znana powszechnie pod swym rosyjskim skrótem jako Czeka. Budynek był potem siedzibą wszystkich kolejnych radzieckich organów policji politycznej aż po KGB, a obecnie służy Federalnej Służbie Bezpieczeństwa.

Pośrodku Placu Łubiańskiego, przemianowanego w 1926 roku na Plac Dzierżyńskiego, odsłonięto w 1958 roku jego pomnik dłuta znanego radzieckiego rzeźbiarza Jewgienija Wuczeticza.

W 1990 roku plac powrócił do swej dawnej nazwy, a 21 sierpnia następnego roku w trakcie masowych demonstracji przeciwko puczowi Janajewa 11-tonowy pomnik Dzierżyńskiego zdemontowano dźwigiem budowlanym. Podobnie jak wiele innych pomników ery komunistycznej trafił on ostatecznie do moskiewskiego Parku Sztuki Muzeon, gdzie się nadal znajduje. (PAP)

dmi/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL