Inne

02.12.2019

Złodzieje włamali się do muzeum Stasi

Złodzieje włamali się do muzeum Stasi w Berlinie, skąd zabrali m.in. ordery z czasów NRD i biżuterię. To kolejne spektakularne włamanie do niemieckiego muzeum w ostatnich dniach.

Kradzieży dokonano w nocy z soboty na niedzielę. Włamanie odkrył w niedzielę pracownik muzeum i zaalarmował policję.

Złodzieje dostali się do muzeum przez okno na pierwszym piętrze budynku. Rozbili wiele witryn ekspozycyjnych, z których zabrali głównie ordery o znacznej wartości muzealnej, m.in. złoty Order Zasługi dla Ojczyzny. Ukradli także biżuterię - złote obrączki ślubne, pierścionki ze szlachetnymi kamieniami, zegarek i bransoletkę. Przedmioty te zostały skonfiskowane obywatelom NRD przez Stasi, tajną służbę, odpowiadającą zarówno za zwalczanie wszelkich przejawów opozycji, jak i kontrwywiad i wywiad.

Muzeum Stasi znajduje się w kompleksie budynków, w którym do upadku reżimu komunistycznego w 1990 roku swą siedzibę miało Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD.

To drugie spektakularne włamanie do niemieckiego muzeum w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu dwóch złodziei obrabowało muzealny skarbiec Augusta Mocnego w Dreźnie. (PAP)

sp/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL