II wojna światowa

15.05.2018

Blisko 1800 fragmentów rakiet V1 i V2 zgromadzono w Parku Historycznym w Bliźnie

Replika rakiety V2 w Parku Historycznym w Bliźnie. Fot. PAP/D. Delmanowicz Replika rakiety V2 w Parku Historycznym w Bliźnie. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Blisko 1800 różnej wielkości fragmentów rakiet V1 i V2 zgromadzono w Parku Historycznym w Bliźnie k. Ropczyc (Podkarpackie). To tu w latach 1943-44 Niemcy testowali broń rakietową. Ich eksperymenty rozpracowywał wywiad Armii Krajowej.

"40 proc. spośród ponad 200 przeprowadzonych przez nich prób było nieudanych. Rakiety, głównie V2, zazwyczaj wybuchały niedługo po starcie; jeszcze na poligonie. Pozostałości po nich znajdujemy do dnia dzisiejszego" - powiedział we wtorek PAP opiekun parku Wiesław Jeleń.

W ubiegłym roku opiekun Parku Historycznego wraz grupą pasjonatów trzykrotnie przeszukiwali wskazane przez mieszkańców i miłośników historii miejsca. Znaleziono m.in. części z zespołów elektronicznych czy zbiorników paliwa niemieckich rakiet. "W tym roku, w lecie plujemy przeprowadzenie kolejnej akcji poszukiwawczej" - dodał Jeleń.

Utworzony przez Niemców poligon miał kształt kwadratu o bokach po 20 kilometrów. Obecnie są to lasy wokół wsi Blizna.

W 2011 roku w Bliźnie zrekonstruowano elementy niemieckiego poligonu z czasów II wojny światowej. Można tam poznać dzieje testów rakiet V1 i V2. "Park jest poligonem w miniaturze. Dokumentuje to, co działo się w pierwszej połowie lat 40. XX wieku. Są m.in. modele rakiet, baraki" - zauważył opiekun parku.

Jak zaznaczył, "celem przedsięwzięcia jest zachowanie pamięci o miejscu, które odegrało bardzo ważną rolę w historii ostatniej wojny oraz późniejszym rozwoju techniki wojskowej". "Przypominamy też historie żołnierzy AK oraz polskich leśników, którzy doprowadzili do wykrycia tajemnic niemieckich rakiet. Ich wysiłek w znacznej części zniweczył plany Niemców" - mówił Jeleń.

W sierpniu 1943 r. lotnictwo alianckie zbombardowało niemiecki ośrodek w Peenemuende na wyspie Uznam. Zniszczone zostały m.in. wyrzutnie pocisków V1. Po tym wydarzeniu Niemcy postanowili przenieść ośrodek w bezpieczniejsze miejsca. Jednym z nich była śródleśna wieś Blizna.

Poligon powstał w pobliżu obozu pracy przymusowej i poligonu SS w Pustkowie. Zapewniło to Niemcom siłę roboczą do budowy urządzeń oraz ochronę wojskową.

W Bliźnie początkowo testowano rakiety V1, a potem V2. Wystrzeliwane rakiety kierowane były m.in. na leżący ok. 300 kilometrów w linii prostej poligon w Sarnakach nad Narwią. Spadały jednak w różnych miejscach, często w samej Bliźnie. Próbami w Bliźnie zainteresował się wywiad AK, który m.in. pod Sarnakami przejął niewypał rakiety V-2.

Zdobyte przez polski ruch oporu fragmenty rakiety z lądowiska pod Tarnowem trafiły samolotem do Londynu. Tam opracowano metodę pozwalającą na zmianę ich kierunku lotu.

W czerwcu 1944 r. urządzenia wyrzutni zostały zdemontowane i wywiezione z Blizny w Bory Tucholskie.

Działający od 2011 r. Park Historyczny w Bliźnie odwiedzają wycieczki i turyści indywidualni, szacunkowo ponad 10 tys. osób rocznie.(PAP)

Alfred Kyc (PAP)

kyc/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL