Kultura i sztuka 1945-1989

05.09.2012 aktualizacja 19.07.2016

"Roman Polański. Aktor. Reżyser"

Roman Polański. Fot. PAP/J. Turczyk Roman Polański. Fot. PAP/J. Turczyk

Wystawa "Roman Polański. Aktor. Reżyser" będzie prezentowana we wrześniu podczas Festiwalu Polskich Filmów w Toronto. Ekspozycja przygotowana przez łódzkie Muzeum Kinematografii po raz pierwszy pokazywana będzie na kontynencie północnoamerykańskim. Wystawa "Roman Polański. Aktor. Reżyser" od 11 września będzie pokazywana w galerii sztuki L Space Gallery jako zapowiedź Festiwalu Polskich Filmów w Toronto.

Jak poinformował PAP jeden z kuratorów wystawy Piotr Kulesza, jej prezentacja przypadnie również na czas trwania jednego z największych na świecie festiwali filmowych – Toronto International Film Festival oraz imprezy Cultural Days - prezentującej kulturalny dorobek Kanady.

Postać Romana Polańskiego - twórcy takich obrazów jak "Nóż w wodzie" czy "Pianista" - ukazana jest poprzez prezentację zdjęć, werków, fotosów z filmów, które reżyserował i w których wystąpił jako aktor. To wyjątkowy zbiór pochodzący z archiwum Polańskiego, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół reżysera, m.in. Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego czy Leopolda Rene Nowaka.

Postać Romana Polańskiego - twórcy takich obrazów jak "Nóż w wodzie" czy "Pianista" - ukazana jest poprzez prezentację zdjęć, werków, fotosów z filmów, które reżyserował i w których wystąpił jako aktor. To wyjątkowy zbiór pochodzący z archiwum Polańskiego, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół reżysera, m.in. Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego czy Leopolda Rene Nowaka.

"Szczególnie ciekawe wydają się prezentowane na wystawie zdjęcia z planów, które ukazują Romana Polańskiego przy pracy, poczynając od etiud nakręconych w szkole filmowej i kończąc na najnowszych produkcjach" - podkreśla Kulesza.

Wśród autorów zdjęć są m.in. wybitni operatorzy: Andrzej Kostenko, Witold Sobociński, Andrzej Kondratiuk czy znakomici fotosiści - Guy Ferrandis i Piotr Bujnowicz.

Na wystawie będzie można obejrzeć również fotografie Romana Polańskiego jako aktora, który bardzo wcześnie objawił swój talent. Mając 14 lat występował w audycjach radiowych dla dzieci, stawiał też wówczas pierwsze kroki na teatralnej scenie. W późniejszych latach wielokrotnie próbował sił jako aktor filmowy.

Polański grał we własnych filmach poczynając od etiud nakręconych w łódzkiej szkole filmowej czy w filmach fabularnych tj. "Lokator" i "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Grywał też epizody u swoich kolegów reżyserów m.in. u Andrzeja Wajdy ("Pokolenie", "Lotna", "Niewinni czarodzieje"), "Zezowatym szczęściu" Andrzeja Munka czy "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna.

Często występował jako aktor u zagranicznych reżyserów. Zagrał m.in. w "Czystej formalności" Giuseppe Tornatore u boku Gerarda Depardieu, w filmie Michela Blanca "Wielkie zmęczenie" czy w "Godzinach szczytu 3" Bretta Ratnera.

Niezapomniana jest jego rola Papkina w "Zemście" Andrzeja Wajdy, który był - jak dotąd - ostatnim filmem fabularnym, w którym wystąpił w Polsce. Uzupełnieniem tej części ekspozycji będzie prezentacja multimedialna z wybranymi aktorskimi epizodami filmowymi Polańskiego.

Wystawa, która miała swoją premierę we wrześniu 2009 roku podczas 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, była już prezentowana za oceanem (na Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rio de Janeiro oraz w Sao Paulo), ale jest to pierwsza ekspozycja na kontynencie północnoamerykańskim.

W trakcie tournee europejskiego ekspozycja odwiedziła do tej pory Niemcy, Wielką Brytanię, Czechy, Węgry oraz Belgię, gdzie jej prezentacja odbyła się w ramach polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. (PAP)

szu/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL