Kampania 1939

22.08.2019

„Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku” – wystawa w Galerii Brama Bielańska

Wystawa „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 r.” w Galerii Brama Bielańska Wystawa „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 r.” w Galerii Brama Bielańska

Do 6 października w Galerii Brama Bielańska w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oglądać będzie można wystawę „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”. Ekspozycja zostanie otwarta 30 sierpnia.

"Miłośnicy historii będą mogli od 30 sierpnia do 6 października poznać losy jednej z najbardziej elitarnych jednostek piechoty przedwojennego garnizonu warszawskiego" - podała Magdalena Kukawska z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE

Wystawie "Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku" towarzyszy katalog, który prezentuje zbiory udostępnione zwiedzającym oraz opisuje historię Baonu Stołecznego.

"Wyjątkowym wydarzeniem będzie także przedstawienie szerszej publiczności sztandaru Baonu Stołecznego. Nad jego rekonstrukcją pracowało Stowarzyszenie Historyczne +Cytadela+, które przez lata szukało źródeł pozwalających na odtworzenie tej wyjątkowej chorągwi, która spłonęła w czasie Powstania Warszawskiego" - zapowiedziano w przesłanej PAP informacji.

Baon Stołeczny był elitarną jednostką piechoty przedwojennego garnizonu warszawskiego. Pełnił służbę na najbardziej znaczących posterunkach w mieście. Jego szeregi tworzono ze strzelców piechoty wybieranych spośród niemal wszystkich garnizonów.

CZYTAJ TAKŻE

We wrześniu 1939 r. Baon Stołeczny stał się punktem najmocniejszej obrony odcinka Warszawa-Zachód pod przywództwem pułkownika Porwita. Był też czołowym oddziałem zgrupowania podpułkownika Okulickiego walczącego na pierwszej linii wzdłuż osi obrony Blizne-Babice.

W czasie walk stracił przeszło połowę stanu swoich żołnierzy, a ostatecznie opuścił stolicę 5 października 1939 r.

Wernisaż ekspozycji zaplanowano 30 sierpnia o godz. 18 w Galerii Brama Bielańska. Wystawa czynna będzie do 6 października br.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL