XIX wiek

15.11.2017

Jacek Malczewski - w nowej odsłonie - w muzeum w Radomiu

Obraz Jacka Malczewskiego. Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego Obraz Jacka Malczewskiego. Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Blisko 50 prac Jacka Malczewskiego można zobaczyć na stałej wystawie w Radomiu. Muzeum im. Jacka Malczewskiego posiada jedną z największych kolekcji prac tego artysty w Polsce. Od środy dzieła pochodzącego z Radomia wybitnego symbolisty prezentowane są w nowej aranżacji.

Zmiany związane są z modernizacją, którą w ostatnich miesiącach przeszło radomskie muzeum. Stałą ekspozycję umieszczono w innych niż dotychczas salach wystawowych. Zdaniem kierowniczki działu sztuki Pauliny Szymalak-Bugajskiej, w przestrzeni tej jest więcej miejsca, są też lepsze możliwości aranżacyjne i warunki konserwatorskie.

Wystawę w nowej odsłonie podzielono na cztery wątki tematyczne. Na początek zwiedzający oglądają prace przedstawiające rodzinę Jacka Malczewskiego: rodziców, siostry - Helenę i Bronisławę, dzieci - Julię i Rafała.

Trzon ekspozycji stanowią dwa obrazy: tryptyk "Mój pogrzeb" (1923) i "Autoportret z kwiatem ostu" (1911). "Mój pogrzeb" zapoczątkował radomską kolekcję dzieł Malczewskiego. W latach 1924-1925, w związku z 50. rocznicą pracy twórczej artysty i 70-leciem jego urodzin, Rada Miejska w Radomiu zamówiła obraz u pochodzącego z tego miasta artysty. W zachowanym liście do władz miasta artysta zaproponował do wyboru trzy autoportrety połączone w jeden tryptyk lub też tryptyk "Mój pogrzeb", który ostatecznie został wybrany i trafił do Radomia w 1925 r.

Z kolei "Autoportret z kwiatem ostu" można oglądać w Radomiu od roku. Pochodzi z prywatnej kolekcji. Wcześniej, już w roku powstania, w 1911 r., był prezentowany m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

W kolejnych salach pokazane są portrety męskie, kobiece oraz autoportrety. Są wśród nich słynne obrazy: "Autoportret z muzą" i „Zatruta studnia z chimerą”.

W ostatniej sali można zobaczyć prace, pochodzące z prywatnej kolekcji, które po raz pierwszy prezentowane są w Radomiu. To "Scena alegoryczna" (1898-1910) przedstawiająca dwie postaci na tle zabudowań dworu w Wielgiem, gdzie mieszkał wuj Malczwskiego - Feliks Karczewski, oraz nawiązujący do biblijnego wątku obraz -"Tobiasz z aniołem" (ok. 1900-1910).

Kolekcja dzieł Malczewskiego w muzeum w Radomiu to ponad 50 obrazów olejnych, 10 akwarel, 52 rysunki, 2 szkicowniki oraz obszerne archiwum rodzinne, na które składają się cenne dokumenty, dyplomy, zdjęcia i listy.

Oprócz stałej wystawy dzieł Malczewskiego w radomskim muzeum można zwiedzić także m.in. gabinet profesora Leszka Kołakowskiego, czyli wystawę, na której znajdują się pamiątki po urodzonym w Radomiu wybitnym filozofie. Prezentowana jest także kolekcja radomskiej rodziny Pinno. Na wystawie znajdują się obrazy, meble, lampy, porcelana, szkło, srebra, dokumenty, fotografie i inne - stanowiące fragmenty wyposażenia rodzinnego domu ocalałe po dwóch wojnach światowych.

Od grudnia - w nowej aranżacji czynna też będzie "Galeria malarstwa polskiego XIX i XX w" oraz nowe wystawy czasowe - "Magiczny Lwów" - wystawa fotografii z Lwowskiego Muzeum Historycznego oraz wystawa szopek bożonarodzeniowych, m.in. z krakowską szopką satyryczną "Zielonego Balonika", z postaciami Jacka Malczewskiego, Karola Frycza, Apolinarego Michalika i Lucjana Rydla. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL