Inne

28.06.2019

Makiety stacji benzynowych, garaży i pojazdów w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Makiety stacji benzynowych, parkingów i garaży, ukazujące zmieniające się tendencje w projektowaniu architektury związanej z motoryzacją, będzie można od soboty oglądać na wystawie „We wstecznym lusterku: architektura spalinowa” we wrocławskim Muzeum Architektury.

Kurator wystawy Łukasz Wojciechowski zwrócił uwagę, że w XX w. miasta budowano i adaptowano do potrzeb transportu osobowego.

"Przez ledwie sto lat dla milionów samochodów powstały miliony kilometrów dróg, a przy nich wyrosły nowe budynki: stacje benzynowe i serwisowe, garaże, motele, restauracje, osiedla mieszkaniowe i całe miasta" – powiedział.

Wskazał, że architektura związana z motoryzacją była początkowo pełna rozmachu i nowych rozwiązań funkcjonalnych.

"Modernistyczne budynki ze szkieletową konstrukcją, ze stropodachami i owalnymi narożnikami, okazały się idealnym środowiskiem dla samochodów. Słupy i wsporniki umożliwiały łatwe manewrowanie wewnątrz, płaskie dachy wykorzystywano do parkowania, a zaoblenia ścian odpowiadały promieniowi skrętu. Z żelbetu budowano belki biegnące bez podparć przez kilkanaście metrów, nawisy oraz pochylnie o różnych formach – od prostych do spiralnych"– tłumaczył.

"Przyhamowano dopiero w okresie kryzysu paliwowego w latach siedemdziesiątych. Zaczęła się wtedy rodzić nowa świadomość ekologiczna, dzięki której zrewidowano ówczesne plany i przyjęto nowe założenia urbanistyczne" – mówił kurator

Wojciechowski podkreślił, że głównym elementem wystawy są makiety stacji benzynowych, parkingów i garaży, które ukazują zmieniające się tendencje w projektowaniu architektury związanej z motoryzacją.

"Od ścian w kształcie kanistrów na olej Shella po dom wykonany z części furgonetki Citroëna 2CV. Wszystkie obiekty pokazywane na wystawie, podobnie jak niegdyś w realnym świecie, łączy plątanina samochodowych tras, które – w przeciwieństwie do rzeczywistości – są źródłem niewinnej rozrywki, a przemierzać je można przy pomocy miniaturowych samochodzików" – dodał.

Wystawę "We wstecznym lusterku: architektura spalinowa" można oglądać do 8 września w Muzeum Architektury we Wrocławiu. (PAP)

Autor: Agata Tomczyńska

ato/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL