Kultura i sztuka po 1989 roku

08.01.2018

Minister kultury o wystawie "Wyspiański": trzeba by tu wracać często

Projekty kwater do okna zachodniego w Kościele Mariackim w Krakowie Stanisława Wyspiańskiego na wystawie "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik Projekty kwater do okna zachodniego w Kościele Mariackim w Krakowie Stanisława Wyspiańskiego na wystawie "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Trzeba by tu wracać często - napisał w księdze pamiątkowej Muzeum Narodowego w Krakowie wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który w poniedziałek zwiedził tam wystawę "Wyspiański". Nie dziwię się wielkiemu powodzeniu tej ekspozycji - podkreślił.

"Serdecznie dziękuję za Wyspiańskiego... Nie sposób objąć i zrozumieć w pełni potęgi tej sztuki i myśli. Trzeba by tu wracać często. Nie dziwię się wielkiemu powodzeniu tej wystawy. Krakowowi zazdroszczę, ale to polskie przecież także..." - napisał Gliński.

Wystawę prezentującą pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) zgromadzonych w MNK otwarto 28 listopada 2017 r. w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Stanisław Wyspiański - artysta związany z Krakowem, działał jako malarz, rysownik, grafik, a także poeta, dramatopisarz, scenograf i reformator teatru. Jeszcze za swego życia podarował muzeum pastelowe arcydzieła: projekty witraży do okien katedry krakowskiej.

Najliczniejszą grupą dzieł Wyspiańskiego prezentowaną na wystawie jest zbiór jego rysunków ołówkiem, tuszem, węglem - m.in. szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne. Na wystawie prezentowane są również prace z innych dziedzin: rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna.

Wystawa będzie czynna do 20 stycznia 2019 roku. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL