XIX wiek

13.11.2017

Muzeum Miasta Łodzi udostępni w sieci fotografie i pocztówki dawnej Łodzi

Elektrownia miejska w Łodzi (późniejsza EC 1) przy ul. Targowej 1/3 na starej pocztówce. Źródło: Wikimedia Commons Elektrownia miejska w Łodzi (późniejsza EC 1) przy ul. Targowej 1/3 na starej pocztówce. Źródło: Wikimedia Commons

Fotografie XIX-wiecznej Łodzi oraz archiwalne pocztówki i portrety mieszkańców ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi będzie można oglądać w internecie. W listopadzie w sieci placówka udostępni ponad 500 unikatowych zdjęć i widokówek. To początek digitalizacji kolekcji MMŁ.

"To przedsięwzięcie przybliży mieszkańcom Łodzi i nie tylko im wiedzę o tym, jak miasto wyglądało kilkadziesiąt, a nawet ponad sto lat temu. Te opowieści mamy zachowane w zbiorach muzeum m.in. na kartach pocztowych i wyjątkowych zdjęciach, które teraz zostaną udostępnione w internecie. Wszyscy będą więc mogli zobaczyć Łódź, której już nie ma" – poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Muzeum Miasta Łodzi Halina Bernat, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMŁ.

Jak dodała, digitalizacja zbiorów MMŁ realizowana w ramach projektu #dzielimysięŁodzią ma ułatwić ich upowszechnienie za pomocą nowoczesnych narzędzi oraz stanowić formę promocji placówki i miasta.

Dyrektor MMŁ Barbara Kurowska podkreśliła, że digitalizacja archiwalnych fotografii Łodzi, a także kart pocztowych oraz zdjęć portretowych i gabinetowych to pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane przez tę instytucję na tak szeroką skalę.

"Do obróbki cyfrowej wybraliśmy 500 obiektów. To m.in. fotografie z przełomu wieków autorstwa Bronisława Wilkoszewskiego, którego wszyscy interesujący się historią Łodzi doskonale znają oraz kilkadziesiąt lat młodsze zdjęcia wykonane przez Ignacego Płażewskiego. Ale w wersji cyfrowej będzie można oglądać nie tylko Łódź, także fotografie portretowe łodzian robione w najbardziej prestiżowych atelier" – powiedziała.

Gratką mają być archiwalne pocztówki, które przed laty wysyłali i odbierali od najbliższych mieszkańcy Łodzi. Muzeum udostępni zarówno ich awers, jak i rewers, a więc będzie można zapoznać się też z treściami skierowanymi do adresatów.

Pierwsza część zbiorów MMŁ ma zostać udostępna w sieci jeszcze w listopadzie. Dyrektor Kurowska zapowiedziała, że forma i sposób korzystania ze zdygitalizowanych zbiorów placówki zostaną zaprezentowane na kolejnej konferencji prasowej.

Dodała, że to początek digitalizacji muzealnych archiwów. "Oczywiście obiekty, które trafiły już do obróbki cyfrowej to nie jest wszystko, czym muzeum dysponuje. Ale dzięki takim możliwościom wyciągamy z naszych magazynów wszystko, co możemy poddać digitalizacji" – wyjaśniła.

Projekt #dzielimysięŁodzią został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biernat podkreśliła, że Muzeum Miasta Łodzi jest pierwszą miejską placówką, która rozpoczęła digitalizację swoich zbiorów w tak szerokim zakresie. Jak dodała w jej ślady wkrótce mają pójść kolejne łódzkie instytucje, w tym m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

edytor: Paweł Tomczyk

bap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL