Holokaust

24.01.2019

Na Litwie otwarto wystawę o ocalonych i ratujących z Holokaustu

Wystawę „Między życiem a śmiercią, historie ocalonych z Holokaustu” otwarto w czwartek w Wilnie, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ekspozycja prezentuje relacje ocalonych i ratujących z Holokaustu z dziesięciu krajów europejskich.

„Koncepcją wystawy jest zestawienie dwóch różnych perspektyw osób, które były prześladowane przez reżim nazistowski na terenach okupowanych i w państwach kolaborujących z Niemcami, oraz osób, które udzielały schronienia Żydom, często z narażeniem życia” własnego i swojej rodziny - powiedział PAP Szymon Majcherowicz z Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, instytucji, z inicjatywy której przygotowano wystawę.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz poświęconych poszczególnym krajom, a każda opowiada o historii dwóch osób - ukrywającej się oraz ocalającej życie. Są to historie z Chorwacji, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Węgier, Litwy, Polski, Słowacji i Ukrainy.

„Te historie, ilustrowane licznymi zdjęciami archiwalnymi, są bardzo dramatyczne, ale jest też w nich pierwiastek optymistyczny, wynikający z tego, że wiele osób zdecydowało się bezinteresownie ryzykować życiem, życiem swojej rodziny, by ratować sąsiada, znajomego” - wskazuje Majcherowicz.

Wystawa została otwarta w Centrum Tolerancji w Wilnie, które stanowi część Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona Wileńskiego. Dyrektor muzeum Markas Zingeris przypomniał dziennikarzom, że przed wojną Żydzi stanowili 47 proc. mieszkańców Wilna i że byli obywatelami polskimi.

Wilno jest czwartym po Brukseli, Amsterdamie i Bratysławie przystankiem na trasie wystawy po Europie. Wystawa ma być tu czynna do 22 marca.

„Kolejne pokazy odbędą się w Polsce, we Wrocławiu i Markowej, we wsi, gdzie żyła rodzina Ulmów symbolizująca polskich sprawiedliwych” - poinformował Majcherowicz.

Wystawa została zrealizowana z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz berlińskim Centrum Pamięci Cichych Bohaterów w Fundacji Niemieckiego Ruchu Oporu (Silent Heroes Memorial Center in the German Resistance Memorial Center Foundation).

Wileńską prezentację wspiera Ambasada RP w Wilnie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL