Kultura i sztuka po 1989 roku

08.03.2017

 Obrazy "malowane" igłą i nitką w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

"Łódzkie klimaty w hafcie". Źródło: CMW w Łodzi "Łódzkie klimaty w hafcie". Źródło: CMW w Łodzi

Ponad 500 prac wykonanych różnymi technikami haftu znajdzie się na wystawie w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Ekspozycja, która jest podsumowaniem 15-lecia Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa", zostanie otwarta dla zwiedzających w czwartek.

"Stowarzyszenie Miłośników Haftu +Kanwa+, od początku istnienia ma swoją siedzibę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (CMW) w Łodzi. Powstało z inicjatywy kilkunastu osób zajmujących się haftem krzyżykowym, które początkowo spotykały się jedynie towarzysko, by wymienić się wzorami, omówić techniki i materiały wykorzystywane do haftu. Decyzję o powołaniu stowarzyszenia podjęto po sukcesie ich pierwszej profesjonalnej wystawy, która odbyła się w Muzeum w 2000 roku" - poinformowała PAP Małgorzata Jakiel z CMW.

Wystawa "Łódzkie klimaty w hafcie" to ponad 500 prac, które udowadniają tezę, że wyhaftować można niemal wszystko - portret, pejzaż czy elementy architektury. W przestrzeniach wystawienniczych Białej Fabryki zaprezentowane zostaną obrazy wykonane w technice haftu krzyżykowego, płaskiego, Richelieu, a także patchworki, frywolitki oraz koronki szydełkowe.

W zbiorach Stowarzyszenia "Kanwa" są prace przedstawiające sceny rodzajowe, motywy roślinne i zwierzęce, a także witraże i detale architektoniczne dawnej Łodzi, opracowane na podstawie materiałów ikonograficznych i publikacji. Grupa pasjonatów haftu liczy obecnie 30 osób, które w różnym stopniu opanowały technikę wyszywania. Większość z nich to laureaci ogólnopolskich konkursów haftu "Złota Igła", "Inspirujemy kolorem" i "Z nici Ariadny".

Stowarzyszenie ma w dorobku wiele wystaw, m.in. nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, ukazujących piękno flory i fauny, a także przedstawiających wrażenia z podróży do bliskich i odległych zakątków świata.

Wystawę haftowanych obrazów w łódzkim Muzeum Włókiennictwa będzie można zwiedzać do 17 kwietnia. (PAP)

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL