Kultura i sztuka po 1989 roku

27.11.2019

Prace Abakanowicz i Beksińskiego na przedaukcyjnej wystawie „Bliźniemu swemu…”

Ponad 160 obrazów, grafik, rzeźb, fotografii współczesnych polskich artystów, w tym Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Beksińskiego, ofiarowanych na aukcję "Bliźniemu swemu", będzie można od piątku oglądać na wystawie w Rzeszowie.

Ekspozycja we foyer Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie poprzedzi aukcję pod tym samym tytułem, która odbędzie się 24 lutego 2020 r. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na rzecz podopiecznych 168 placówek terenowych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Organizatorem aukcji jest rzeszowska Fundacja "Bliźniemu swemu…" działającą na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

„To z pewnością wydarzenie o niezwykłej artystycznej randze, gdzie można oglądać prace przekazane przez artystów lub ich bliskich na aukcję charytatywną Fundacji Bliźniemu Swemu, która ma już ponad 30-letnia tradycję. Od wielu lat są z nami i wspierają nas talentem, autorytetem i podarowanymi na aukcję dziełami, najwybitniejsi współcześni artyści” – zaznaczył prezes Fundacji Emil Jurkiewicz.

Wśród artystów, których dzieła będzie można zobaczyć, a później wylicytować, znaleźli się m.in. Magdalena Abakanowicz, Natalia Lach-Lachowicz, Jan Cybis, Stefan Gierowski, Franciszek Maśluszczak, Rafał Olbiński, Stanisław Baj, Andrzej Fogtt, Bronisław Chromy, Sylwester Ambroziak, Gustaw Zemła, Ryszard Horowitz, Zdzisław Beksiński, Stanisław Fijałkowski.

Ekspozycję w filharmonii w Rzeszowie będzie można oglądać do 26 stycznia 2020 r. Wystawę „Bliźniemu swemu…” będzie można zobaczyć jeszcze w Muzeum Miejskim Wrocławia, w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach oraz Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, gdzie odbędzie się licytacja. Będzie to pewnego rodzaju nowość, bowiem zazwyczaj prezentacja dzieł przekazanych na aukcję rozpoczynała się w Warszawie, a kończyła licytacją w Rzeszowie.

„W tym roku zaczynamy w Rzeszowie, a kończymy w warszawskiej Zachęcie. Jest co podziwiać. I zarówno miłośnicy sztuki, kolekcjonerzy, jak i osoby, które obcują ze sztuką sporadycznie, znajdą coś dla siebie. Liczymy, jak zawsze, na ich hojność” – podkreślił Jurkiewicz w rozmowie z PAP.

Będzie to już 16. edycja aukcji "Bliźniemu swemu…", która organizowana jest w Rzeszowie od 1990 roku, co dwa lata. Cały dochód ze sprzedaży dzieł sztuki przeznaczany jest na rzecz biednych i bezdomnych, którymi opiekuje się Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Podczas ostatniej aukcji w marcu 2018 roku zebrano ponad milion złotych.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i pierwszą, która zajęła się w naszym kraju niesieniem pomocy bezdomnym. Istnieje od 1981 roku. Prowadzi na terenie kraju 168 placówek (domy dla bezdomnych, hospicja, domy dziecka); wydaje dziennie kilkadziesiąt tysięcy darmowych posiłków.

Działania Towarzystwa nie ograniczają się jedynie do pomocy bezdomnym, podopiecznymi organizacji są również ludzie starsi, ubodzy, dzieci, osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

Jednym ze sposobów zdobywania funduszy na działalność są aukcje charytatywne organizowane przez Fundację "Bliźniemu swemu…". (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL