Kultura i sztuka 1945-1989

10.11.2017

Prace Sobolewskiego na wystawie w Pawilonie Czapskiego

Stanisław Sobolewski, Wypadek - Sielanki. Źródło: MNK Stanisław Sobolewski, Wypadek - Sielanki. Źródło: MNK

Prace malarza Stanisława Sobolewskiego udostępniło od piątku zwiedzającym Muzeum Narodowe w Krakowie. Wystawa, zorganizowana w hołdzie Józefowi Czapskiemu, czynna będzie w Pawilonie Czapskiego do 10 grudnia.

Na ekspozycji „Pamięć o Czapskim: Stanisław Sobolewski. Malarstwo” jest 20 prac, pochodzących z różnych cykli twórczości Sobolewskiego.

Artysta opowiada o ludzkich emocjach, ale nie portretuje konkretnych osób. Sobolewski mówił: „Tworzę wszystko z myślą o jednostce i bohaterem wszystkich moich obrazów jest jednostkowy człowiek, mimo że nie jest namalowany explicite”. Na obrazach widać tylko ślady ludzkiej obecności, jakby wycięte z rzeczywistości.

„To piękna refleksja, jaką artysta snuje o nas, o naszej kondycji, o tym jak mija życie” – powiedziała kuratorka wystawy Anna Budzałek.

Obrazy Sobolewskiego odwołują się do egzystencji, traktują o życiu „spajanym cierpieniem”, o zmaganiu się ze sprawami ostatecznymi, które pozostawiają ślad przebytego cierpienia. Te - jak opisywała kuratorka - pełne ukrytej ironii i autoironii cykle: „Krajobraz szpitalny”, „Wesołe miasteczko”, „Perspektywy” i „Mity” oraz „Sielanki” ukazują absurdalną rzeczywistość lat 70., 80., i 90. XX w., ujawniają mechanizmy decydujące o ówczesnej trudnej egzystencji, a jednocześnie prowadzą widza do współczesności.

Stanisław Sobolewski urodził się w 1952 r. w Krakowie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (1971–1976) oraz malarstwo w ASP w Krakowie (1974–1979). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego w 1979 r. W roku akademickim 1989/1990 był stażystą w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w ASP w Warszawie. Od 1979 r. jest zatrudniony w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Tytuł profesora sztuk plastycznych otrzymał w 2000 r. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo sztalugowe. Prace swe pokazywał na 24 wystawach indywidualnych i ok. 100 zbiorowych w kraju i za granicą. (PAP)

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL